Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aznar Sonunda Demiryolu İhalesini Kopardı

İspanya'nın 2000’de kredisini verdiği ancak o günden bu yana Hazine'nin onaylamadığı Ankara-İstanbul ek demiryolu projesinin onayı İspanya Başbakan

Hürriyet
Aznar Sonunda Demiryolu İhalesini Kopardı

b>İspanya'nın 2000’de kredisini verdiği ancak o günden bu yana Hazine'nin onaylamadığı Ankara-İstanbul ek demiryolu projesinin onayı İspanya Başbakanı Aznar'ın baskısıyla hayata geçiriliyor. İlk etapta Ankara-Eskişehir ikinci etapta Eskişehir-İstanbul hattı tamamlanacak.

İSPANYA'NIN 2000 yılında kredisini verdiği ancak o günden bu yana Hazine'nin bir türlü onaylamadığı Ankara-İstanbul ek demiryolu projesinin onayı İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar'ın baskısıyla hayata geçiriliyor.

Proje için 1999'da ihaleye çıkan TCDD, 2000'de teklifleri aldı. Nisan 2000'de Türk-İspanyol işbirliği ile Alsim Alarko-Guinovart Obras Y Servises Hispano S.A konsorsiyumuna ihale verildi.

Aralık 2000'de Hazine Müsteşarlığı'na müracaat eden konsorsiyum, Hazine'den olumsuz yanıt aldı. Ankara-İstanbul ek demiryolu projesi böylece üç yıl sürecek olan serüvenine başladı.

Resmi ziyaret için Türkiye'ye gelen İspanya Başbakanı Aznar, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'e Hazine'nin projeye onay vermediğini gündeme getirerek sitem etti. Aznar, Ecevit'ten projenin onaylanması için ricada bulundu. Başbakan Ecevit de dönemin ekonomi patronu Kemal Derviş'e durumu aktardı. Ancak Derviş ise tüm baskılara rağmen projenin onayını vermedi. Tayyip Erdoğan'ın başbakan olmadan önce gerçekleştirdiği İspanya ziyaretinde konu bir kez daha gündeme geldi. Aznar, Ecevit'ten konunun çözümlenmesini rica ettiğini ancak hala bir gelişme olmadığını yine sitemkar bir dille Erdoğan'a hatırlattı. Erdoğan'da ilgileneceğini söyledi.

Durumu Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'a ileten Erdoğan, sorunun çözülmesini istedi. Bunun üzerine biraraya gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Babacan konuyu görüşüp karara bağladılar ve Ocak 2003'de projeye onay verildi.

Projenin üç yıl süren macerası bu ay sonunda atılacak temelle sona erecek. Projenin başlamasında büyük emek sarfeden Aznar da temel atma törenine katılmak üzere Türkiye'ye gelecek.

1.5 milyar dolarlık proje

Projenin İlk etapta Ankara-Eskişehir, ikinci etapta Eskişehir-İstanbul hattı tamamlanacak. İlk etabın tamamlanmasıyla iki şehir arası 5.5 saate, ikinci etabın tamamlanmasıyla 4 saate inecek. İlk etabının 400 milyon dolara, ikinci etabının ise 1-1.5 milyar dolar arasında bir maliyetinin olacağı belirtilen projede, Ankara-İstanbul kolidorunda seyir süresinin azaltılması, konforun yükseldiği bir işletmecilik ile demiryolu taşımacılığının diğer taşımacılık modları ile rekabet edebilmesi amaçlanıyor. Proje sadece Ankara-İstanbul mevcut demiryolu hattının rehabilitasyonunu içeriyor. Mevcut hattın yanına yeni teknoloji kullanılarak, keskin virajlar kaldırılacak ve böylece yolculuk süresinin kısalması sağlanacak.


http://www.yapi.com.tr/haberler/aznar-sonunda-demiryolu-ihalesini-kopardi_4323.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!