Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Baca Temizliği AB Uyum Yasalarına Girdi Belgesi Olmayan Temizlik Yapamayacak

Bursa'da Avrupa Birliği standartlarında baca eğitimi verilecek. Tüm Baca Temizleyiciler Zanaatı Merkez Federasyonu (TBTZMF) Genel Başkanı Can Çetin, Türkiye'de ilk baca temizliği ve baca dinamik hesaplamaları üzerine eğitimi Bursa'da başlattıklarını söyledi.

Zaman Gazetesi
Baca Temizliği AB Uyum Yasalarına Girdi Belgesi Olmayan Temizlik Yapamayacak

Bursa'da Avrupa Birliği standartlarında baca eğitimi verilecek. Tüm Baca Temizleyiciler Zanaatı Merkez Federasyonu (TBTZMF) Genel Başkanı Can Çetin, Türkiye'de ilk baca temizliği ve baca dinamik hesaplamaları üzerine eğitimi Bursa'da başlattıklarını söyledi. Çetin, "Bugün 7 bölgeden gelen toplam 72 kursiyer ile ilk eğitim dersini başlatıyoruz. 6 gün sürecek eğitim sonunda yazılı ve sözlü imtihandan geçen kursiyerlere tarafımızdan sertifikalar verilecek. Bu kursiyerler ilk çalışmalarına ise ocak ayında yine Bursa'da başlayacaklar." dedi.

Bursa'nın pilot il seçilmesi ve eğitimlerin Bursa'da başlatılmasının nedeninin ise baca gazından ve soba zehirlenmelerinden en çok ölümlerin bu kentte olmasından kaynaklandığını belirten Can Çetin, "Çünkü Bursa'nın çok hızlı kalkınan bir kent olmasının yanı sıra, en çok ölümlerin bu kentte olmasından dolayı ilk eğitim ve çalışmaları Bursa'dan başlatıyoruz. 2011 yılında ise 7 bölgede eğitimler başlayacak. Bunlar Kayseri, Giresun, Malatya, Çorlu, İstanbul ve Bursa." diye konuştu.

Türkiye'de baca ve ekipmanlarının yanlış kullanıldığına dikkat çeken Can Çetin şunları söyledi: "Ülkemizde yanlış kullanımdan dolayı genelde yüzde 40 oranında konutlar, yüzde 60 oranında ise ev dışı bölge ısıtılıyor. Uzman kadromuz halkı bu konuda da bilinçlendirecek."

İİS-ME İzolasyon Havalandırma Müdürü ve Federasyon Onursal Başkanı İsmet Çakan ise AB uyum yasaları çerçevesinde Almanya'da aldıkları kurs kapsamında Bursa'da eğitimlere başladıklarına dikkat çekti. Çakan şöyle konuştu: "Bursa'da yanlışları gösterip, doğruyu öğretmek için harekete geçtik. Ayrıca en çok ölümlerin Bursa'da olmasından dolayı federasyonumuz eğitimi ilk kez burada başlattı. Bu kapsamda Almanya'dan gelen 6 eğitmen ile bir haftalık ders ve eğitim verip her kursiyeri yetiştirmek istiyoruz.".

Mehmet Acil de Malatya'dan 20 kişilik bir ekiple kursa katıldıklarını belirterek, "Bacacılar olarak, burada baca sanatını öğrenip, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki şehirlerde bu konuda vatandaşlarımıza hizmet vermek istiyoruz." şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baca-temizligi-ab-uyum-yasalarina-girdi-belgesi-olmayan-temizlik-yapamayacak_83985.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!