Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Baca Temizliğini Sakın Unutmayın

Kış öncesinde uyarılarda bulunan İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz, "Bacanızı temizletmediyseniz, mutlaka temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın" dedi.

Hürriyet Gazetesi
Baca Temizliğini Sakın Unutmayın

Kış öncesinde uyarılarda bulunan İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz, "Bacanızı temizletmediyseniz, mutlaka temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın" dedi.

Havaların soğumaya başladığı ve ısıtma cihazlarına daha çok ihtiyaç duyulduğu günlere yaklaşırken, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Ankaralılara uyurılarda bulundu. Kış aylarında baca tıkanıklığı sonucu yaşanan çok sayıda yangın, mal ve can güvenliğimizi tehdit ederken, gerek gazın, gerekse katı yakıtlı dumanın dışarıya çıkamaması sonucu karbonmonoksit zehirlenmesiyle de birçok insan hayatını kaybediyor. Isıtma sezonu başladığı bugünlerde vatandaşların bacalarını mutlaka temizletmesi gerektiğini belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz, "Bugüne kadar bacanızı temizletmediyseniz, mutlaka bacalarınızı temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın. Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümü bacaların tıkanması sonucu meydana geliyor" dedi.

Küçük bir alevden yangın

Baca yangınlarının genellikle alt katlarında lokanta, pastane, gibi işyerleri bulunan binalarda meydana geldiğini belirten Kurutuz, şunları söyledi: "Bacalar, binaların zemin ve bodrum katından başlayıp, çatı katına kadar yükselen kanallardır. Bu kanallar içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar, gerek sobaların gerekse ticari işletmelerin ocaklarının alevli bir şekilde yakılması sonucu tutuşmasıyla baca yangınları meydana gelmektedir. Vatandaşlarımızın basit gördüğü ve ihmal ettiği bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatıya ulaşarak, buranın da tamamen yanmasına sebep olur. Küçücük bir alev, büyük bir yangına sebep olabilir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/baca-temizligini-sakin-unutmayin_72867.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!