Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bafa'da Tatbikat Katliamı!

Bafa Gölü’nde tatbikat yapan yangın söndürme uçaklarının tonlarca suyu kuş yuvalarının üzerine bıraktığı ve yuvaların dağılıp yavruların telef olduğu belirlendi.

Milliyet Gazetesi
Bafa'da Tatbikat Katliamı!

Bafa Gölü’nde tatbikat yapan yangın söndürme uçaklarının tonlarca suyu kuş yuvalarının üzerine bıraktığı ve yuvaların dağılıp yavruların telef olduğu belirlendi.

Orman Genel Müdürlüğü’nün yangın söndürme uçaklarıyla Bafa Gölü’nde yapılan tatbikatın kuş katliamına dönüştüğü ortaya çıktı. Uçakların, doğal yapısıyla binlerce kuşa ev sahipliği yapan göldeki Menet Adası’na bıraktığı tonlarca suyun yavru kuşları telef ettiği, yuvaları bozduğu saptandı.

Yangın söndürme uçaklarının eğitim uçuşu ve tatbikatı için Doğa Koruma ve Milli Park sınırı içindeki Bafa Gölü seçildi. Uçaklar iki hafta önce gölden aldıkları tonlarca suyu yine gölün içindeki Menet Adası’na boşalttı.

Köylüler haber verdi

Çevredeki duyarlı köylülerin bildirmesi üzerine Eko Sistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği (EKODOSD) yetkilileri Kuşadası Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’ne başvurup tatbikatın durdurulmasını istedi. Yapılan görüşmeler sonucu eğitim uçuşları ve tatbikat Güllük Körfezi’ne kaydırıldı. Ancak 4-5 gün süren ve yarıda kesilen tatbikatın kuş katliamına dönüştüğü belirlendi.

Adada inceleme yapan EKODOSD ekibi, onlarca yavru kuşun telef olduğunu, sağlam kuş yuvası kalmadığını belirledi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü şunları söyledi: "Menet Adası’nda kuş kolonilerinin olduğunu farketmeyen yangın söndürme uçakları, tonlarca suyu adanın üzerine bırakınca, büyük kuşlar kaçmış ancak yuvada bulunan yavrular olumsuz etkilenmiş. Yaptığımız araştırmalarda birçok yavru kuşun öldüğünü tespit ettik. Yavrular, ağaç dallarına takılarak ölmüşler. Bazı gri balıkçılların yuvadan sert şekilde yere düşmeleri sonucu kanatları kırılmış."

Sürücü, başta karameke ve sakamake olmak üzere birçok kuş türüne ait yuvanın da yerle bir olduğunu kaydederken "Orman yangınlarının önlenmesi için yapılan bu tatbikatlar çok önemlidir. Ancak yer seçimi titizlikle yapılmalıdır. Hassas ekosistemi olan Bafa Gölü uygun bir alan değildir. Nesli tehlike altında kalmış birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bafada-tatbikat-katliami_70435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!