Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bafra’da Meçhule Giden Bir Hastane

1996’da Bafra’da bağışlarla yapımına başlanan ve kaba inşaatının yüzde 85’i bitirilen bölge hastanesi, ‘metruk ev’e döndü. Olan, halkın modern hastane özlemine oldu.

Milliyet Gazetesi
Bafra’da Meçhule Giden Bir Hastane

Samsun’un Bafra ilçesinde 1996 yılında bölge halkının katkılarıyla yapımına başlanan Bafra Bölge Hastanesi, hastalara umut olmak yerine korkuluk haline geldi. Vatandaşlardan toplanan 300 bin YTL ile hastanenin kaba inşaatının yüzde 85’i tamamlandı. Önce 2000 krizi, daha sonra da iptal edilen ihaleler yüzünden inşaat bir türlü tamamlanamadı.

Bafra’da ihtiyaca yanıt vermeyen 200 yataklı devlet hastanesinin daha iyi koşullara kavuşması için ilçe halkının başlattığı hastane inşaatı, boşa giden ölü yatırımlara eklendi. 

300 bin harcandı
Bafra Kaymakamlığı’nın da desteğiyle 1996 yılında proje çalışmaları başlayan hastanenin yapım maliyeti, kurulan Hastane İnşa ve Yardım Derneği aracılığıyla Bafralılar tarafından karşılanacaktı.

Daha iyi bir hastane hayali kuran Bafralıların destekleriyle 2 sene içinde hastanenin üç bloğunun kaba inşaatı tamamlandı. Bağışlarla toplanan 300 bin YTL inşaata harcandı.

Ancak, vatandaşların bağışlarının arkası gelemedi. 2000 yılında inşaat Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Devrin yapıldığı yıl Türk ekonomisini vuran krizin etkisi Bafra’daki inşaatta da hissedildi. Bakanlık ödenek çıkarmadı.

İhaleler iptal
Eski Bafra Bölge Hastanesi İnşa ve Yardım Derneği Başkanı Cemalettin Şimşek, 2005 yılında hastanenin yeniden tamamlanması için bakanlık programına alındığını ve ihaleye çıkıldığını, ancak, ihaleye katılan firmalardan birinin itirazı üzerine ihalenin iptal edildiğini söyledi.

Geçen süre içinde hastaneyle ilgili birçok senaryo üretildiğini belirten Şimşek, şunları söyledi: “Siyasetçiler hastaneyi tamamlayacaklarını söylüyorlardı, ancak, hiçbir şey yapılmadı. Binanın ne olacağı meçhul. Başka bir yere hastane kurulacağı da söyleniyor, inşaatın tamamlanacağı da... 10 yıldır öylece duruyor. Daha fazla beklenmemeli.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bafrada-mechule-giden-bir-hastane_63401.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!