Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bağdat Köşkü ve Matbaa-ı Amire Restore Edildi

İstanbul İl Özel İdaresi, Topkapı Sarayı'ndaki "Bağdat Köşkü" ile Osmanlı'nın ilk matbaası "Matbaa-ı Amire"yi restore ettirerek, kültür turizmine kazandırdı. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, Topkapı Sarayı'nın tamamının kültür hayatına kazandırılması için çeşitli proje çalışmaları yürüten İstanbul İl Özel İdaresi, son olarak saray

CNN Türk
Bağdat Köşkü ve Matbaa-ı Amire Restore Edildi

İstanbul İl Özel İdaresi, Topkapı Sarayı'ndaki "Bağdat Köşkü" ile Osmanlı'nın ilk matbaası "Matbaa-ı Amire"yi restore ettirerek, kültür turizmine kazandırdı. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, Topkapı Sarayı'nın tamamının kültür hayatına kazandırılması için çeşitli proje çalışmaları yürüten İstanbul İl Özel İdaresi, son olarak saray içinde 2 ayrı bölümün restorasyonunu daha tamamladı.

Bu kapsamda, 4'üncü Murat'ın Bağdat seferi sırasında başlanan ve 1639 yılında yapımı tamamlanan "Bağdat Köşkü", 1 milyon 387 bin YTL harcanarak yeniden restore edildi.

Köşk, günlük saray yaşamında padişahın dinlenme mekanı olduğu gibi önemli tarihi olaylara da sahne oldu. Bağdat Köşkü, 1'inci Abdülhamit (1774-1789) ve 3'üncü Selim (1789-1807) dönemlerinde de Has Odalar Kütüphanesi olarak kullanıldı. Köşkte yürütülen çalışmalar kapsamında, dış ve iç cephe kaplamalarını oluşturan çinilerin temizliği, restorasyon ve konservasyonu, alçı tepe pencerelerinin onarım ve temizliği, mermer yüzeylerin temizliği, saçaklarda gerekli yerlerde ahşap onarımlar ve tüm saçaklarda yağlı boya imalatları, taş döşemelerde temizlik, tümleme ve onarım yapıldı.

Topkapı Sarayı içinde restorasyonu tamamlanan diğer proje ise "Matbaa-ı Amire" binalarının, Topkapı Sarayı Müzesi geçici depoları olarak düzenlenmesi ve onarılması oldu.

İl Özel İdaresi'nin 2 milyon 156 bin YTL harcayarak gerçekleştirdiği restorasyon ve onarım kapsamında, Osmanlı'nın ilk matbaası olan bu alan, sarayın depolarında duran tarihi eserlerin burada sergilenmesi için özel olarak dizayn edildi. İstanbul İl Özel İdaresi, bu projelerle eski ihtişamına kavuşturduğu Topkapı Sarayı'nın bu önemli bölümlerini, İstanbul'un ve dünyanın kültür hayatına kazandırmış oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bagdat-kosku-ve-matbaa-i-amire-restore-edildi_65481.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!