Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yeni İstanbul

Bahçeşehir Birleşmeye Karşı

Bahçeşehir'in Esenyurt ve Kıraç beldeleriyle birleştirilmesini öngören tasarıyı protesto eden yurttaşlar, Bahçeşehir'in siyasi amaçlarla yok edilmek istendiğini dile getirdiler.

Cumhuriyet Gazetesi
Bahçeşehir Birleşmeye Karşı

KP hükümetinin "İlk kademe ve belde belediyelerinin eritilmesi ve oluşturulacak yeni ilçelere bağlanmasına yönelik yasa tasarısı"na Bahçeşehirlilerden tepki geldi. Bahçeşehir'in Esenyurt ve Kıraç beldeleriyle birleştirilmesini öngören tasarıyı protesto eden yurttaşlar, Bahçeşehir'in siyasi amaçlarla yok edilmek istendiğini dile getirdiler.

Bahçeşehirliler Derneği (BADER), Atatürkçü Düşünce Derneği Bahçeşehir Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bahçeşehir Şubesi, Bahçeşehir Rotary Kulübü, Bahçeşehir Lions Kulübü ve Kızılay Derneği Bahçeşehir Şubesi'nin de bulunduğu sivil toplum kuruluşları üyeleri dün sabah saatlerinde Bahçeşehir Migros Alışveriş Merkezi'nin önünde toplandı. Bahçeşehir sakinleri de "Referandum istiyoruz", "Kapatılmak değil ilçe olmak istiyoruz", "Demokratik haklarımız gasp edilemez" yazılı pankartlar taşıyarak eyleme destek verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından grup adına basın açıklaması yapan BADER Başkanı Erdal Samur , Bahçeşehir'in 1999 yılında referandum sonucu belediye haline geldiğini anımsatarak "Referandum gibi demokratik hakkımız elimizden alınıyor. Bahçeşehir'in 'oldubittiye' getirilerek Esenyurt ve Kıraç'la birleştirilmesini tepkiyle karşılıyoruz" dedi. Bahçeşehir'in, AB Avrupa Şeref Bayrağı Ödülü'ne sahip tek belediyesi olduğuna da dikkat çeken Samur, hükümetin uluslararası hukuka aykırı davrandığını söyledi. Samur, "Avrupa Yerel Yönetimleri Özerklik Şartı Sözleşmesi'nin 5'inci maddesi 'belediye sınırlarının yerel halklara sorulmadan değiştirilemeyeceğini' söylüyor. Biz Bahçeşehirliler olarak hükümetin üzerinde çalıştığı yasa tasarısını geri çekmeye ve uygulamalarını durdurmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Bahçeşehir'in ilçe olması için 25 bin imza topladıklarının da altını çizen Samur, "Kentimize sahip çıkacağız" açıklamasında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bahcesehir-birlesmeye-karsi_59355.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!