Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bahçeşehir'de Evi Yapan Yolu Da Yapacak

Ulaşımı arapsaçına dönen Bahçeşehir'de Belediye Başkanı, müteahhitler ve TOKİ biraraya geldi. Oluşturulan müteşebbis heyet, maliyetin yüzde 40'ını üstlenerek yol yapım ihalelerinin bir yıl öne çekilmesi için ilk adımı attı.

Sabah Emlak/Esen Evranimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\51633.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Türkiye'nin en büyük konut üreticilerinden Emlak Bankası'nın 1990'ların başında projelendirdiği İstanbul Bahçeşehir, bölgede yaşamın başlamasından 11 yıl sonra ikinci bir konut patlamasına sahne oldu. Büyük grupların konut projeleriyle mevcut Bahçeşehir'e bir o kadar daha konut eklenirken Bahçeşehir Belediye Başkanı Kemal Aydın, "Bu konutlar yapılıyor ama takviye yollar yapılmazsa, kimse evine ulaşamayacak" diye feryat etti. Kemal Aydın, geçtiğimiz yıl yaptığımız görüşmede, müteahhitlere çağrıda bulunarak "Elinizi taşın altına koyun. Yaptığınız evlerin sosyal donatılarını da tamamlayın. En önemlisi de yol. Yoksa evleri görmeye gelenler trafiği gördükten sonra satın almaktan vazgeçeceklerdir" demişti. İşte bu çağrıların sonunda 28 Ocak tarihinde Belediye Başkanı Aydın'ın tek tek telefonla arayıp toplantıya çağırdığı müteahhitler, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı bir toplantıyla biraraya geldi. Toplantıya; KC Grup, Mesa-Nurol, Kuzu Grup, Varyap-Teknik Yapı, Delta Grup, Eston, Fiba Grubu, Ekşioğlu, Hasanoğlu ve Regnum şirketleri katıldı. Yapılan toplantıda TOKİ tarafından bir kısmı ihaleye çıkarılan 'TEM Otoyolu'ndan TIR Parkı üzerinden Ispartakule-Bahçeşehir- Boğazköy'e köprülü giriş ve bağlantı yolları projesi'nin ikinci kısmının müteahhitlerin desteği ile yapılması ve 2008 yılına sarkmaması kararlaştırıldı. Müteahhitlerin yüzde 40 katılımıyla inşa edilecek ikinci kısım kavşak yapımının yaklaşık 30 milyon dolara malolacağı öngörülüyor. TOKİ, ilgili bakanlıklar ve genel müdürlükler ile yapılan uzun yazışmalar sonunda ihale edilen projenin ilk kısım yapımının önümüzdeki günlerde başlayacağını ve Kasım 2007'de biteceğini belirtti.

İki ayrı yol projesi var
Bahçeşehir girişi ilave köprü, alt-üst geçit ve bağlantı yolları projesi olarak adlandırılan ikinci kavşak yapımı için ise 'Müteşebbis Heyeti' adı altında bir komisyon kuruldu. Bu komisyonda Bahçeşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Kazancı, TOKİ İstanbul Birim Müdürü Şeref Ömeroğlu, Emlak Pazarlama Genel Müdürü Mete Silahtar, Varyap Teknik Yapı Ortak Girişimi'nden Nazmi Durbakayım ve Kuzu Grup'tan Gökçen Kuzu yer aldı. Müteşebbis Heyeti'nde yer alan beş kişi, TOKİ'nin üstlendiği ihaleyi müteahhitlere duyuracak. TOKİ, ihaleye katılanlardan şartları yerine getirenlere kavşak yapımı için yetki verecek. İnşaat bedelinin yüzde 40'ını Bahçeşehir'de TOKİ ile birlikte çalışan firmalar üstelenecek. Yüzde 60 maliyeti TOKİ tarafından karşılanacak kavşak yapımının maliyetinin 30 milyon dolar civarında olması bekleniyor. Bahçeşehir'in trafik sorununa çözüm için hayata geçirilecek ilk proje yani 'Bahçeşehir Güney Girişi, TEM Üst Geçit Köprüsü yanı İlave Köprü Bağlantı Yolları Projesi' ise Bahçeşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bahcesehirde-evi-yapan-yolu-da-yapacak_51633.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!