Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Aldı Başkan Alkışladı

Denizli Valiliği'nin Pamukkale'yi yeniden ayağa kaldırmak için başlattığı çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bölge örenyeri gelirlerine el koymasıyla baltalandı.

Cumhuriyet EGEb>Denizli Valiliği'nin Pamukkale'yi yeniden ayağa kaldırmak için başlattığı çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bölge örenyeri gelirlerine el koymasıyla baltalandı. Kentteki bir çok kesim, bakanlığın bu kararına tepki gösterirken, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci , gelirlerin yüzde 25'inin Denizli'ye kalacağını belirterek, "Bundan önce yıllarca sadece Denizli'ye kalan onca ören yeri gelirlerine ne oldu?" diye sordu.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç , Pamukkale Örenyeri gelirlerinin bakanlık bütçesine alındığını açıklamıştı. Bakanlığın kararını değerlendiren Denizli Valisi Gazi Şimşek ise, 2004 yılında UNESCO'nun Pamukkale'deki koruma çalışmalarını yetersiz bulduğunu ve kendilerini bir yazıyla uyardığını anımsatarak, "Biz de dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu 'dan, Pamukkale Üniversitesi ile hazırladığımız projeyi onaylamasını istedik. Proje onaylandı ve ören yeri gelirinin belli oranının Denizli'ye kalması kararı verildi. Pamukkale bu gelirle ayağa kaldırıldı. Şimdi projelerimizi tamamlamak için uğraşırken, böyle bir karar bizi üzdü" dedi.

Bakanlığın kararına tepki gösteren Denizli Platformu Dönem Başkanı İbrahim Tefenlili , Denizli Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yüksel , Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci , Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Süleyman Boz , CHP İl Başkanı Ali Rıza Ertemur da, ören yeri gelirlerinin Pamukkale için kullanılmasını, karardan geri adım atılmasını istediler.

Zeybekçi alkışlıyor
Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci ise konuya farklı bir bakış açısı getirdi. Pamukkale'nin Denizli için çok önemli olduğunu ancak "Sezar'ın hakkının da Sezar'a verilmesi gerektiğini" savunan Zeybekci, "Pamukkale için baştan beri hepimiz mücadele veriyoruz. Örenyeri kadroları ve personeli tamamen bakanlığa devredildi. Gelirin bir süre daha aynen devam etmesi için ısrarcı olduk. Ancak, bu kararla gelirin tamamı merkeze çekilmiyor. Örenyeri kadrolarının maaşları ve giderleri de Kültür Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Örenyeri gelirlerinin net yüzde 25'i yine Denizli'ye kalıyor. Bu gelir desteği de projelerin başlatılması için yeterli. Projeler için bakanlık ödeneği fazlasıyla alınacaktır. Bundan önce yıllarca sadece Denizli'ye kalan onca ören yerleri gelirine ne oldu?" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-aldi-baskan-alkisladi_47296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!