Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Binali Yıldırım İzmir'i 'Köylülükten' Kurtaracak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Ticaret Odası'nda "Kamyonum" Dergisi'nin düzenlediği Taşımacılık Sektörü Bölgesel Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı. AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Taha Aksoy'un da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Bakan Yıldırım, "Bakanlığım, İzmir'e 5 yılda 6 milyar TL'lik yatırım yaptı. Bu yatırımlar

Yeni Asır Gazetesi
2 Bakan Binali Yıldırım İzmir'i 'Köylülükten' Kurtaracak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Ticaret Odası'nda "Kamyonum" Dergisi'nin düzenlediği Taşımacılık Sektörü Bölgesel Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı. AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Taha Aksoy'un da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Bakan Yıldırım, "Bakanlığım, İzmir'e 5 yılda 6 milyar TL'lik yatırım yaptı. Bu yatırımlar helal olsun. İzmir bunu hak ediyor. İzmir'i köylülükten kurtaracağız" dedi. Bakan Yıldırım İzmir'in Nisan ayından itibaren yeni bir döneme gireceğini belirtirken, kentin Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olacağını söyledi.

Kocaoğlu'na eleştiri

Bakan Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu da "insafsız" davranmakla eleştirdi. Bakan Yıldırım, belediyenin, iletişim panolarında, Aliağa-Menderes raylı sistem hattını özkaynaklarıyla yaptıklarını ilan ettiğini söyledi. Bu afişlere şaşırdığını belirten Bakan Yıldırım, "Sağolsun belediye Başkanımız, köpürterek yazmış. İyi güzel de, bu işe kim destek verdi? Kredisini kim sağladı? Parasını, izinlerini kim verdi? Kim ortak şirketi kurdu? Biraz insaflı olacağız, hakkı teslim edeceğiz. 'Burası farklı partili belediyedir, biz buna hiç destek vermeyelim' gibi bir düşüncemiz yok. Biz, İzmir'e destek veriyoruz, belediyeye değil. Onun için çıkmaza girmiş bu projeyi Başbakanımızın talimatıyla ele aldık, 'yürüyün' dedik. Demiryolları ile belediyeye şirket kurdurduk. Afişlere, 'Hükümetle, Ulaştırma Bakanlığıyla, TCDD'yle el ele Aliağa-Menderes Demiryolu yapılıyor, hizmete girecek' deseniz ne olur? İzmirli daha çok takdir eder. Eminim seçimlerde bunu İzmir halkı değerlendirecektir" dedi.
 
Projelere devam

İzmir'in son yıllarda sürekli "köyleştiğinin" söylendiğini anımsatan Bakan Yıldırım, kente önemli yatırımlar yapacaklarını belirtti. İzmir-Ankara Hızlı Tren Projesi ile ilgili zemin etüd çalışmalarının başladığını dile getiren Yıldırım, "4-5 milyar dolara mal olması beklenen projenin ilk çalışmaları, 2009 sonuna yetiştirilecek. Başka projeler de var. Bu projeler de gerçekleştiğinde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Taha Aksoy, İzmir'i köylülükten kurtaracak. Gerek merkezi idare, gerek yerel yönetimlerle el ele vererek, İzmir'i geleceğe birlikte taşıyacağız. Ulaştırma Bakanlığı, son 5 yılda İzmir'e 6 milyar TL yatırım yaptı. Ulaştırma Bakanlığı, hava, kara, demiryolu yatırımlarında ciddi adımlar attı. Havayolunu, 'halkın yolu' yaptı.

Çevre yolu bitmeyen destan olmuştu. 1976 yılında başlayan çevre yolunu 700 milyon TL harcayarak, İzmir'e kazandırdık. Sasalı'dan Harmandalı'ya kadar olan çevre yolu için de 100 milyon TL daha harcayacağız. Onu da bitireceğiz. 370 km olan bölünmüş yola 140 km daha ekledik. İstanbul-İzmir, İzmir-Ankara karayollarının da yüzde 95'ni bölünmüş yol haline getirdik. İzmir-Ankara Hızlı Tren Projesi bitti. Bu projeye orta vadede başlayacağız. Şu anda uygulama projesi yapılıyor. Projenin 4-5 milyar dolara mal olması bekleniyor. Çalışmaların ilk aşaması 2009 yılının sonundan önce bitirilecek. İzmir-İstanbul bölünmüş yolunda, İzmit Körfezi-Bursa-İzmir otoyolu için 7 Nisan'da teklif alacağız. İhale, yap-işlet-devret modeliyle olacak" dedi.

Viyadükler kaldırılıyor

Alsancak Limanı önünde Kordon Yolu için yapılan viyadüklere de değinen Yıldırım, "Şu garabet kolonları, viyadükleri kaldırıyoruz. Orayı limana indireceğiz. Liman trafiğini şehir içi trafiğinden çekiyoruz. Viyadüklere dünya kadar para harcanmıştır, sonuç da yoktur. O cenazeyi kaldırmak da bize nasip oldu. Ancak Balçova'dan buraya gelirken, muazzam bir sıkışıklık yaşanıyor. Burası için de düşünmemiz lazım. İzmir'in bana göre acil çözüm bekleyen en önemli sorunlarından biridir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-binali-yildirim-izmiri-koylulukten-kurtaracak_65980.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • sayın bakanım bağcılara metro hizmeti kurduğunuz için öncelikle teşekkur ederiz sizlerden bir arzumuz var okul saatlerinde metrolar ağır ve dikkatli çalışırsalar memnun oluruz çunku okullar dağıldığında metrolar çok hızlı ve dikkatsiz gidiyorlar teşekkur ederim, işlerinizde başarılar dileriz yolunuz açık olsun YANITLA
  • maalesef herşey üzücü hep yatırımlar secim zamanı aklına geliyo sayın büyüklerimizin; bıraksınlar artık birbirlerini eleştirmeyi de izmir için care ve cözümleri biraz da halka sorsunlar rant kavgasını başka yerde yapsınlar. izmir yaşayanlarındır, siyasi propagandaların degil. sayın taha bey nerdeydi millet vekilli olduğundan beri izmirde nerdeydi sıralamayla gelmiş milletvekili şimdi de ankarayla gelme belediye başkan adayı. allah izmire yardımcı olsun izmirli istiyoruz belediye başkanı istiyoruz YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!