Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Çelik: Köklü Önlemlerin Alınacağı Bir Sürece Girdik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Yasalara aykırı bina yapmak, doğal olmayan bir afettir. Bundan dolayı köklü önlemlerin alınacağı bir sürece girmiş bulunuyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Bakan Çelik: Köklü Önlemlerin Alınacağı Bir Sürece Girdik

Foto: Ali Atmaca (AA)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Van'daki depremzedelerin yaralarının sarılması için bakanlık olarak yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Türkiye'nin Van'daki 5.6 büyüklüğündeki ikinci depremle bir kez daha sarsıldığını belirten Çalik, ''Bu tip doğal afetlerle karşılaşacağımız bir coğrafyada yaşıyoruz. Bize düşen görev neyse, sorumluluk çerçevesinde bunu yerine getirmek durumundayız'' dedi ve şöyle konuştu:

''Gelişmiş ülkelerde daha büyük depremler olmasına rağmen can kayıplarının daha az olduğunu hepimiz biliyoruz. Türkiye'de bu neden gerçekleşmesin? Bunun için gereken önlemleri almak durumundayız. Yasalara aykırı bina yapmak, doğal olmayan bir afettir. Doğal afet bizim elimiz, bizim gücümüz çerçevesinde gerçekleşen bir olay değil. Bir de doğal olmayan bir afetle karşı karşıyayız ki bu da yasalara uygun olmayan binaların yapılmasından kaynaklanıyor bu ölümler, bu yaralanmalar. Bundan dolayı köklü önlemlerin alınacağı bir sürece girmiş bulunuyoruz. İnşallah vatandaşlarımız da bunun farkında olarak, onlarla birlikte el birliği ile bütün bu önlemleri hızlı bir şekilde alırız, sağlıklı konutlarda huzurlu bir hayat sürdürmüş oluruz''.
    
''Müteselsil sorumluluk getirilmeli''
    
Depreme dayanıklı yapılaşma konusunda köklü bir yaklaşıma ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şunları kaydetti:
    
''Binanın temelinden anahtar teslimine kadar geçen bölümlerde kim sorumluluk üstleniyorsa bunlara müteselsil sorumluluk getirmek gerekiyor. Bunu yapınca kalıpçının yanlış yapacağına, betoncunun eksik çimento kullanacağına ve çakılcının yanlış bir çakıl getireceğine ihtimal vermiyorum. Böyle olunca herkes 'başıma bir iş gelmesin' diye yasalara uygun olarak işlerini yapacak. Niye 1999 öncesi konuşuluyor? Bu tarihten önce böyle bir sorumluluk, depreme dayanıklı bina yapma bilinci maalesef yoktu. Halk deyimiyle kara düzen bir anlayış çerçevesinde bir yapılanma söz konusuydu. Bursa'da yüzde 60 böyle bir çarpık yapılaşmayla karşı karşıyadır. Bu Türkiye'nin gerçeği. Bunu söylememiz ve gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Hızlı bir kentsel dönüşüm ve bunu yaparken 1999 sonrası deprem yönetmeliklerine uygun ilave edilmesi gereken müteselsil sorumluluktur''.
    
''Kısa Çalışma Ödeneği'' ile çalışana destek
    
Van'daki depremin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının aldığı önlemlere dikkat çeken Çelik, işverenlerin sigorta primlerini ertelediklerini, çalışanların çalışmaya devam etmelerini temin adına, ücretlerinin belli bir süre devlet tarafından karşılanması imkanı getirdiklerini hatırlattı. Bakan Çelik, sözlerine şöyle devam etti:
    
''Sigorta primlerinin ertelenmesinin yanı sıra önümüzdeki 3 ay içerisinde oluşacak sigorta primlerinin de 1 yıl ertelenmesi uygulamasına hemen geçtik. 5 bin 200 iş yerinde geleceğe dönük bazı sıkıntılar yaşandı. Bunların ümitlerini kırmama adına, yasal mevzuat çerçevesinde, 3 aylık dönemde müracaat etmeleri halinde, işverenin 3 yıl çalıştırıp 600 gün prim ödedikleri bir çalışanı varsa, bunun ücretini 3 ay ödeme veya Bakanlar Kurulu kararıyla önümüzdeki günlerde bunu 6 aya çıkarma gibi imkanlarımız var. Yani işverenlerimizin çalıştırdığı işçiler belli şartlara haiz ise onlara biz Kısa Çalışma Ödeneği dediğimiz ödenek çerçevesinde destek sağlıyoruz.''
    
Van'da 5 bin kişi istihdam edilecek
    
Bunların yanında depremin ardından, mevcut işsizliğin daha da had safhalara ulaştığını dile getiren Çelik, bunu da dikkate alarak Toplum Yararına Çalışma (TYÇ) Programı'ndaki istihdam süresini 6 aydan 8 aya çıkardıklarını belirtti. TYÇ kapsamında Van'da 5 bin kişinin istihdam edilmesi için gerekli talimatı verdiklerini vurgulayan Çelik, ''5 bin Vanlı kardeşimize 8 ay boyunca yaklaşık 700 bin lira civarında aylıkla ve sigortalı olarak çalışma imkanını sağlamış oluyoruz. Bu dönemi yaza kadar taşımama, aş ve iş sorunu yaşamamalarıyla ilgili gerekli adımları atmış olduk'' diye konuştu.

Çelik, en son atılan adımla depremde ölenlerin yakınlarına ve malul duruma düşenlere maaş bağlanması ile ilgili kanun tasarısının Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini de ifade ederek, ''Büyük ihtimalle bunu önümüzdeki pazartesi Bakanlar Kurulu'ndan yüce Meclis'e sevk edeceğiz. Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda bunlar hızlı bir şekilde gerçekleşecek'' dedi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-celik-koklu-onlemlerin-alinacagi-bir-surece-girdik_89691.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!