Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakan Günay'dan James Bond ve Kapalıçarşı Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Günay: 'Kapalıçarşı'da bazı dükkanlarda inanılmaz bakımsızlık var. İnanılmaz eklentiler var. Bütün bunları görmezden gelip İstanbul'un özel, geleneksel bir alışveriş merkezini dünyaya tanıtacak bir filme bu kadar eleştiri yöneltilmesini doğrusu anlamıyorum. O mekan zaten bize bağlı değil. Biz sadece belli konularda yardımcı

yapi.com.tr / AA
Bakan Günay'dan James Bond ve Kapalıçarşı Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kapalıçarşı'nın aşılması gereken çok sayıda sorunu olduğunu belirterek, ''Bazı dükkanlarda inanılmaz bakımsızlık var. İnanılmaz eklentiler var. Bütün bunları görmezden gelip İstanbul'un özel, geleneksel bir alışveriş merkezini dünyaya tanıtacak bir filme bu kadar eleştiri yöneltilmesini doğrusu anlamıyorum'' dedi.
    
Bakan Günay, Tunus ziyareti dönüşünde basın mensuplarının ''kültürel ve tarihi mekanlarda film çekimine izin verilmesine yönelik eleştiriler'' ile ilgili sorusunu yanıtladı. Günay, mümkün olduğu kadar hem tarihi, kültürel mekanları korumaya hem de bunları dünyanın öğrenmesinin önüne yasaklayıcı sınır getirmemeye çalıştıklarını söyledi.

'Kurtlar Vadisi' filminin Topkapı Sarayı'nın harem dairesinde çekilmesinin istisnai bir olay olduğunu ifade eden Günay, buna benzer mekanlarda film çekimi iznini sınırlı tutmaya çalıştıklarını belirtti. Bu mekanlarda yaptıkları restorasyonlar olduğunu anlatan Günay, ''En son yayımladığım genelgeyle de zaten restorasyonlar bitene kadar bu mekanların bilimsel çalışma çerçevesinde çok büyük zorunluluk olmadıkça bu tür çekimlerde kullanılmaması gerektiğinin altını bir kez daha çizdim'' diye konuştu.
    
''James Bond, Kapalıçarşı'yı dünya çapında tanıtacak bir film''
    
Kapalıçarşı'nın tüm dünyanın bilmesi gereken bir kültür varlığı ve aynı zamanda bir yaşam alanı, alışveriş merkezi olduğuna işaret eden Günay, şöyle devam etti:
    
''James Bond gibi dünya çapında bilinen, bir mekanı dünya çapında tanıtmak konusunda özel görev alacak bir filmin orada çekilmesinin altyapısını oluşturmak gerekir. Burada belediyelerin, esnafın, sivil toplum kuruluşlarının, meslek örgütlerinin yardımcı olması gerekir. O mekan zaten bize bağlı değil. Biz sadece belli konularda yardımcı olmaya çalışacağımızı söyledik çekim ekibine. Onlar da gereken izinleri aldılar, gereken ücretleri yatırdılar. Bu arada bazı ufak tefek tahribatlar, yani bazı kaçınılmaz çevre sorunları sanıyorum ki biraz abartılı boyutlarda yansıdı.''
    
''Keşke her konuda bu kadar duyarlı, dikkatli olabilsek''
    
Kapalıçarşı'nın aslında aşılması gereken çok sayıda sorunu olduğunu vurgulayan Günay, belediyelerin, çatılardan başlayıp Kapalıçarşı'nın her tarafına yayılacak yeni bir proje hazırlığı bulunduğunu bildirdi. Bakan Günay, ''Kapalıçarşı'da bazı dükkanlarda inanılmaz bakımsızlık var. İnanılmaz eklentiler var. Herkes dükkanına birtakım yapılar eklemiş. Bütün bunları görmezden gelip İstanbul'un özel, geleneksel bir alışveriş merkezini dünyaya tanıtacak bir filme bu kadar eleştiri yöneltilmesini doğrusu anlamıyorum. Keşke her konuda bu kadar duyarlı, dikkatli olabilsek ve başka alanlarda gerçekten tarihi mekanlarımızı özenle koruyabilsek'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-gunaydan-james-bond-ve-kapalicarsi-aciklamasi_91598.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!