Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Kömürü Akladı

Kyoto sözleşmesine imza atan Türkiye’de AKP hükümeti, çevre kirliliğinin en önemli gerekçelerinden biri olarak gösterilen kömür dağıtımına devam edecek. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, kaliteli kömür dağıttıklarını savunarak “İhtiyaç varsa dağıtılır” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi
Bakan Kömürü Akladı

Kyoto sözleşmesine imza atan Türkiye’de AKP hükümeti, çevre kirliliğinin en önemli gerekçelerinden biri olarak gösterilen kömür dağıtımına devam edecek. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, kaliteli kömür dağıttıklarını savunarak “İhtiyaç varsa dağıtılır” dedi. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi altında düzenlenen Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) 30’uncu oturumu Antalya’da başladı. Oturum öncesi düzenlenen basın toplantısında Bakan Eroğlu ve IPCC Başkanı Dr. Rajendra Pachauri sorulara yanıt verdi.

Bakan Eroğlu, bir basın mensubunun, Kyoto sözleşmesinin imzalanmasının ardından kömür dağıtımın devam edip etmeyeceğine ilişkin sorusunu şöyle yanıtladı: “Kömür dağıtımı keyfi olarak yapılmıyor. Fakir fukara, garip guraba insanlar var. Ekonomik durumu müsait olmayan insanlara yardım maksadıyla kömür veriyoruz. Biz bakanlık olarak kaliteyi takip ediyoruz. Dağıtılan kömürlerin ihtiyaç duyulan enerjinin çok cüzi bir kısmını oluşturduğu kanaatindeyiz. İhtiyaç varsa dağıtılır.”

Alternatif enerji

Eroğlu, diğer bir soru üzerine de alternatif enerji kaynaklarına önem verdiklerini belirterek “Trafikten kaynaklanan emisyonu azaltmayı hedefliyoruz. Rüzgâr, güneş, hidrojenle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bilhassa araçlarda kullanılmasına yönelik ciddi çalışmalar var. Kısa süre sonra İstanbul’da uygulamaya başlanacak” dedi.

Bakan Eroğlu, oturumdaki konuşmasında ise IPCC 4. değerlendirme raporunda da belirtildiği üzere, Türkiye’nin iklim değişikliğinden en çok etkilenecek Akdeniz Havzası’nda yer aldığına dikkat çekti.

Dr. Pachauri ise küresel iklim değişikliğine karşı kısa bir sürede eyleme geçilmezse dünyanın daha da kötüleşeceği uyarısında bulundu. Pachauri, “Sera gazı emisyonlarının sınırlandırılması için teknolojiden ve onun uygulamalarından daha fazlası lazım” diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-komuru-akladi_68400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!