Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakan Sarıeroğlu’ndan Taşeron Açıklaması

Taşeron işçiler kadro başvurularını tamamlandı. Şimdi ise sıra başvuruları kabul edilen taşeron işçilerin sınava girmesinde... Taşerona kadro sınavı ne zaman ve nasıl düzenlenecek? Taşeron işçiler kadroya geçiş sürecinde yaşanan son gelişmeleri merak ediyor.

yapi.com.tr
Bakan Sarıeroğlu’ndan Taşeron Açıklaması

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi sürecinde neler yaşanıyor? Taşeron işçiler kadro için başvurularını tamamladı. Bazı bakanlıklar sınava girmeye hak kazananları ve kazanamayanları içeren bir liste yayınladı. Bundan sonrasında taşeron işçileri neler bekliyor? İşte Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Sarıeroğlu’ndan taşeron kadro hakkında son açıklamalar…

Taşeron kadro düzenlemesine bakandan yorum: çılgınlık
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, kamuda taşeonda çalışanların kadroya alınmasının devrim niteliğinde olduğunu söyleyerek, “Bu gerçekten bir çılgınlık ve devrim niteliğinde bir düzenlemedir. Birileri çok rahatsız oldu bu düzenlemeyi yaptığımızdan. Algılarla bilgi kirliliği yapıyorlar. Hiçbir kriter koymadık. Direk tertemiz kadrolu işçi yapıyoruz” dedi.

Sözcü'de yer alan habere göre; Karabük'te yapımı tamamlanan Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR İl Müdürlükleri binalarını hizmete açmak üzere kente gelen Bakan Eroğlu, TBMM eski Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi Kemal Çeber ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Açılışta da taşeronla ilgili konuşan Bakan Sarıeroğlu, AK Parti iktidarı olarak bir çılgınlık yaptıklarını söyleyerek, “Taşeron tanımı gereği geçmişten beri yapılan uygulama neyse bunu aynen uyguladığımızı merkezi bütçe ile düzenlenen kamu kurum kuruluşlarında taşeron tanımına giren hiçbir kardeşimizin kapsam dışında kalmadığını tamamının kadroya geçtiğini özellikle ifade ediyorum. Biz bir çılgınlık yaptık. Bugüne kadar AK Parti iktidarları ortasında ortaya koyduğumuz iddialar vardı, personel yönetimi ile ilgili olarak. Şuanda kamuda 100 bin kadrolu işçi sayımız var. Bizim yaptığımız düzenleme ile başvuru yapılmış incelemesi yapılmış kabul olmuş en son aldığım rakam 715 bini geçmiş durumda. Mevcutta 100 bin kişi kadrolu olduğu kamuya, 2 milyon 400 bin de memurumuz var.  Bu gerçekten bir çılgınlık ve devrim niteliğinde bir düzenlemedir. Birileri çok rahatsız oldu bu düzenlemeyi yaptığımızdan. Algılarla bilgi kirliliği yapıyorlar. Hiçbir kriter koymadık. Direk tertemiz kadrolu işçi yapıyoruz. Devlet memurları kanunda kamuda çalışma kriteri neyse onu ele aldık” dedi.

 
Taşeron kadro sınavına girmeye hak kazananlar belli oldu
Batman Belediyesi bünyesinde hizmet alımı personellerinin tespit komisyon kararları açıklandı. Taşeron işçilerin sınava girmeye hak kazanan isimler belli olurken sınav Mart ayında yapılması bekleniyor. Bin 547 kişinin ismi kabul edilirken, 56 kişinin ismi kabul edilmedi. Batman Belediyesi Başkanlığının mezarlıklar müdürlüğü, zabıta müdürlüğü, çevre koruma ve kontrol müdürlüğü, temizlik işleri müdürlüğü, makine ikmal, bakım ve onarım müdürlüğü, destek hizmetleri müdürlüğü, ulaşım hizmetleri müdürlüğü, park-bahçeler müdürlüğü, basın, yayın ve halkla ilişkiler müdürlüğü, su ve kanalizasyon müdürlüğü, işletme ve iştirakler müdürlüğü, imar ve şehircilik müdürlüğü, özel kalem müdürlüğü, sosyal yardım işleri müdürlüğü, kültür ve sosyal işler müdürlüğü, fen işleri müdürlüğü ve veteriner işleri müdürlüklerinde hizmet alım sözleşmesi kapsamında çalıştırılmakta olan taşeron işçilerinin sınava girmeye hak kazanan isimler belli oldu. İsimlere belediyenin internet sitesinde yer verildi.
 
Sınav ne zaman olacak?
Taşeron kadro başvuruları kabul edilenlerin kesin listeleri 24 Şubat – 2 Mart 2018 tarihleri arasında duyurulacak. Hak elde eden adaylar, 3 Mart – 22 Mart tarihleri arasında taşerona kadro sınavına girecek. Tespit komisyonlarının aldığı karara, hatalı değerlendirme yapıldığını düşünen işçiler itiraz edebilecek. Bu itirazların, başvurunun reddine ilişkin ilanın ardından en geç 3 gün içinde yazılı ve gerekçeli yapılması gerekiyor.
 
Taşeron sınavı nasıl olacak?
Kadroya geçişin önemli aşamalarından olan yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilecek, en az 50 puan alanlar başarılı sayılacak ve en geç 2 Nisan’a kadar kadroya geçirilecek. Düzenlemenin kapsadığı taşeron işçilerin, yarın mesai bitimine kadar çalıştıkları işyerlerinin ilgili birimlerine başvuru formu ve dilekçeyle müracaat etmesi gerekecek. Şartları karşılamalarına rağmen söz konusu süre içerisinde başvurmayanların kadroya geçiş hakları yanacak. Taşeronların geçiş süreci 2 Ocak 2018'den itibaren başladı ve 90 gün içinde sonuçlandırılacak. Sınavlar 3 ile 22 Mart arasında gerçekleştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-sarieroglundan-taseron-aciklamasi_163225.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!