Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Şener'den Müze Desteği

Bakan Şener'den Müze Desteği

CNN Türkestorasyon çalışmaları için devletten ek ödenek bekleyen İstanbul Resim Heykel Müzesi'nin imdadına, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener yetişti.

19'uncu yüzyıldan günümüze Türk ressamlarının eserleri, heykeltıraşların yapıtları ve ihtişamlı binası ile İstanbul Resim Heykel Müzesi'nin ziyaretçisi bu kez Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'di. Bakan Şener, onarım çalışmaları için devletten ek ödenek bekleyen müzeyi önce gezdi, ardından da durum değerlendirmesi yaptı.

Müze, Bakan Şener'in ziyaretinin ardından, 3 milyon YTL'lik bir ödenek elde etti. Müzenin onarımı, önümüzdeki yıllarda da verilecek ödeneklerle tamamlanacak.

8 bin 500 eser bulunuyor
Şener, "8 bin 500'e yakın eserin bulunduğu bu müzenin gerekli ilgiyi görmesi gerekir. Buraya yapılacak her katkının önemli olduğunu düşünüyorum" dedi. Bakan Şener, ziyaretinin ardından müze binasının restorasyon çalışmaları için ek ödeneğin bu yıl yatırım programına alınacağını müjdeledi.

"Durumu gördükten sonra bunun yatırım programına alınması gerektiği kanaatine ulaştım" diyen Şener, "önümüzdeki yılın yatırım programını beklemenin de gecikme olacağını düşünüyorum" açıklamasını yaptı.

8 bini aşkın eserin yer aldığı müzenin onarımı, önümüzdeki yıllarda da verilecek ödeneklerle tamamlanacak.

Veliaht Dairesi
Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde 10 eylül 1937‘de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağlı olarak açılan müze, Atatürk’ün emriyle kuruldu. Girişi Beşiktaş'ta bulunan ve bahçesinde Hareket Pavyonları diye bilinen özel sergilerin yapıldığı küçük yapıların bulunduğu müze, birçok oda ve salonların bulunduğu üç katlı bir yapıdan oluşuyor.

19'uncu yüzyıldan günümüze Türk Ressamlarının eserleri, heykeltıraşların yapıtları müzede sergileniyor. Toplam 2 bin 500 orijinal resim, 250 prodüksiyon ve 400 heykel müzenin koleksiyonunda bulunuyor.

Dönemlere göre sınıflandırılarak 20 ayrı salonda sergilenmekte olan müzede Bonnard, Pablo Picasso, Albert, Marquet, Andre Derain, Raoul Dufy, Maurice Utrillo, Henri Matisse ve A. Dunoyer de Sagonsac gibi bazı yabancı sanatçıların resim ve özgün baskıları da yer alıyor.

Ziyaret günleri: Çarşamba, perşembe ve cuma günleri 09.00-17.00 saatleri
Ücret: Müzeye giriş ücreti alınmıyor.
Telefon: 0212 261 42 98

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-senerden-muze-destegi_42559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!