Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Yıldırım ve Kocaoğlu Hızlı Trenleri Denedi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in kamu yatırımlarından yeterli payı alamadığı yönündeki eleştirilere, "Hizmette siyaset olmaz" sözleriyle yanıt verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile birlikte Egeray'ın banliyö tren setlerinin Ankara'daki deneme sürüşüne katılan Yıldırım,

Yeni Asır Gazetesi
Bakan Yıldırım ve Kocaoğlu Hızlı Trenleri Denedi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in kamu yatırımlarından yeterli payı alamadığı yönündeki eleştirilere, "Hizmette siyaset olmaz" sözleriyle yanıt verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile birlikte Egeray'ın banliyö tren setlerinin Ankara'daki deneme sürüşüne katılan Yıldırım, Büyükşehir'in metro ve tramvay projelerine bakanlık olarak destek olacaklarını açıkladı.

Aziz Kocaoğlu ile uyum içinde çalıştıklarını ve İzmir için el ele verdiklerini ifade eden Yıldırım, "Yukarılarda rüzgarlar farklı esebilir ancak aşağılarda her şey olması gerektiği gibi ilerliyor. Bizim anlayışımızda hizmette siyaset olmaz. Ulaştırma Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Egeray'da olduğu gibi, İzmir halkının hayatını kolaylaştıracak tüm projelerde uyum içinde hareket edecek" diye konuştu.

Müjde verdi

Törende aralarında İzmir'in de bulunduğu bazı büyükşehir belediyelerinin metro projelerine destek olacaklarının müjdesini veren Yıldırım, "Belediyelerin imkanları kapsamlı ve ağır maliyetli metro projeleri için yetersiz. Bu nedenle projeler uzuyor ve hizmette aksamalar meydana geliyor. Ulaştırma Bakanlığı'nın teşkilat kanununa 'Ulaştırma Bakanlığı kent içi raylı sistemleri gerek görüldüğünde yapabilir' diye bir hüküm ilave ediyoruz. Bu düzenleme ile yasal altyapısını tamamlamış olacağız. Yasa şu anda komisyondan geçti. Genel kurul aşamasında, genel kurulun çalışma programına göre belli olacak" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte yapmayı istediğini açıkladığı Şirinyer-Buca-Tınaztepe tramvay projesine de değinen Yıldırım, "Bu ve buna benzer hangi projeler varsa, İZBAN bunu yapabilecek kapasite ve altyapıya sahiptir. Bunu karşılıklı görüşüp gerçekleştirebilirler" dedi.

Bakan kullandı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile deneme seferlerinde kullanılacak banliyö tren setine binerek, banliyö hattında Sincan'a kadar yolculuk yaptı. Yıldırım ile Kocaoğlu, makinist kabini "markiz"e geçerek banliyö tren seti hakkında yetkililerden bilgi aldı. Yıldırım, Özgüneş ile Sincan istasyonları arasında makinist koltuğuna oturarak banliyö tren setini kullandı. Bakan Yıldırım, banliyö tren setinde yaptığı açıklamada, İzmir'in kuzeyini güneyine bağlayacak ve bir günde yarım milyondan fazla İzmirliye hizmet verecek Egeray Projesi'nde adım adım sona yaklaşıldığını belirtti. Yıldırım, Aliağa-Menderes hattında yolcu taşımasına bu yıl içinde geçileceğine kaydetti.

123 milyon euroya mal oldu

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, banliyö tren setlerinin maksimum test hızının 160 kilometre olduğunu ve bu nedenle setlerin hız testlerinin Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında yapılacağını söyledi. 3 vagondan oluşan ve 741 yolcu kapasiteli setlerin işletme hızının saatte 140 kilometre olduğunu belirten Karaman, 33 setin toplam bedelinin 123 milyon euro olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-yildirim-ve-kocaoglu-hizli-trenleri-denedi_78466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!