Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakanın Mühürlettiği İnşaatta Son Durum!

Çalışma Bakanı'nın ihbar ettiği inşaatta 10 günde eski düzene dönüldü! İnşaat sahibi: 24 saat inşaatın başında duramam. Gerekirse o işçileri işten çıkartacağız.

yapi.com.tr
Bakanın Mühürlettiği İnşaatta Son Durum!

DHA'nın haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, Bursa'da amcasını ziyarete gittiği hastanenin penceresinden bakarken, bir binada mantolama yapan işçilerin güvenlik önlemi almadığını görünce çalışmaları durdurdu. İki gün sonra şirket önlem alarak çalışmalara yeniden başladı. Ancak dün inşaatta işçilerin yine güvenlik önlemi almadan baret yerine şapka takarak çalışmaya devam ettikleri görüldü.

Ailesi Bursa'da yaşayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 13 Eylül günü Merkez Nilüfer İlçesi'ndeki özel bir hastanede tedavi gören amcasını ziyarete gittiği sırada, hastane odasının penceresinden karşıdaki bir binada, önlem almadan ısı yalıtımı için mantolama çalışması yapan işçileri iskelede gördü. Bursa İş Teftiş Grup Başkanı Yaşar Ata'yı telefonla arayıp, çalışmaların önlem alınana kadar durdurulması talimatını verdi. Bağkent Sitesi'ndeki 7 katlı binada çalışmalar, Yaşar Ata'nın gelmesi sonucu durduruldu.

İki gün sonra çalışmalara başlandı

Binadaki ısı yalıtım çalışmasını sürdüren şirket, eksiklerini tamamlayıp 6 çalışanı için temin ettiği baret, kemer, uyarıcı tabelalar, merdivenler ve ilave kazıklarla çalışmalarına müfettişlerin onayını aldıktan iki gün sonra pazartesi günü başladı.

Bakan olayı anlattı

Çelik, dünkü seminerdeki konuşmasında işçileri de, "Sen baretini takmayacaksın. Eldivenini giymeyeceksin. Varolan ekipman kullanmayacaksın. 'Böyle alışmadım, böyle daha rahat çalışıyorum' diye bir lüksün yok. Kurallara uymak işçinin görevidir. Öyle işveren var ki her türlü ekipmanı çıkarıyor, hazırlıyor. İşçi ise bunları kullanmakta imtina ediyorsa kendimizi de sorgulamamız gerekiyor" diyerek uyardı.

Ancak Çelik'in tekrar gündeme getirdiği Bağkent Sitesi'ndeki üç ayrı binada 90 günde tamamlanması planlanan mantolama çalışmalarında görev yapan işçilerin, alınması gereken iş güvenliği önlemlerini uygulamadığı görüntülendi. Kurulan iskelede, güvenlik kemerini takmadan, baret yerine başlarına ters taktıkları şapkalarları kullanan ve en üst kattaki iskelede ölüme meydan okurcasına birbirleriyle şakalaştıkları dikkat çekti

Yönetici: Gerekirse işte atarız

Şirket yöneticisi ise, firma olarak çalışma yapılan yerde gerekli güvenlik önlemlerini aldıklarını belirterek, denetimlerinin müfettişler tarafından düzenli olarak gerçekleştirildiğini ifade etti. İş Güvenliği Uzmanı'nın da çalışmaları kontrol ettiğini açıklayan yönetici, "Biz gerekli eğitimleri verdik, önlemlerimizi aldık. 24 saat adamın başında duramam. İşçiler demirlere çarpan baretleri yüzünden sıkıntı yaşıyorlar. Bu yüzden baretlerini takmamış olabilirler. Gerekirse önlem almadan çalışan işçileri çıkartmak zorunda kalacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanin-muhurlettigi-insaatta-son-durum_125117.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!