Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakanlardan İçme Suyu Konusunda Ortak Açıklama

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, şebeke suyu konusunda ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin dört bir yanından kuraklık haberleri gelirken, bakanlar hem ''tasarruf yapın'', hem ''kesinti yok'' dedi. Bakanlar, içme suyunda sağlık şartlarının temini konusunda yerel yönetimlerin

CNN Türk
Bakanlardan İçme Suyu Konusunda Ortak Açıklama

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, şebeke suyu konusunda ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin dört bir yanından kuraklık haberleri gelirken, bakanlar hem ''tasarruf yapın'', hem ''kesinti yok'' dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay: "İçme suyu konusunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen yerel yönetimler hakkında ceza işlemler uygulanacak... Su tasarruflu kullanılmalı"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu: "Türkiye'de su sıkıntısı yok. İstanbul'un suyu kaliteli, Ankara standartlara uygun"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ: "Şu anda İzmir'in kuzey bölgelerindeki içme suları içilebilir düzeyde değil... Salgınlardan korunmak için el yıkamak önemli"
 
Bakanlar, içme suyunda sağlık şartlarının temini konusunda yerel yönetimlerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda cezalandırılacaklarını belirtti. Bakanlar, belediyelerin talep etmesi durumunda vatandaşlara sağlıklı içme suyu ulaştırılması konusunda her türlü yardımı yapacaklarını kaydetti.
 
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Suyla ilgili temel sorumluluklar belediyelerimizin görevi. Bunun sağlıklı ve güvenli şekilde sunulmasının denetimi ise Sağlık Bakanlığımızın yetkisindedir ve bu denetlemeyi yapmaktadır. Su politikasıyla ilgili konular ise Çevre ve Orman Bakanlığımız ve DSİ'nin konusudur" dedi. Yerel yönetimlerin içme suyu kaynaklarının korunması ve kalitesinin artırılması için gerekli tedbirleri almak zorunda olduğunu belirten Atalay, belediyelerin gelirlerini sürekli artırdıklarını ve siyasi parti ayrımı yapmadıklarını söyledi.
 
Bu konularda yerel yönetimler ve mülki idare amirlerinin daha hassas davranmalarını isteyen Atalay, "Kimsenin vatandaşın sağlığıyla oynama ve içme suyu konusunu hafife almaya hakkı yoktur. Biz hükümet olarak gerekeni yapacağız ama yerel yönetimlerden de bu konuda titizlik ve görevlerini gereği gibi yapmalarını bekliyoruz. Yaptırımlar konusunda hiç taviz vermeyeceğiz" dedi.
 
Atalay, "Özellikle yerel yönetimler tarafından sunulan içme suyu hizmetlerinde aksama ve halkın sağlığını tehdit eden bir durumun ortaya çıkması halinde her türlü hukuki ve cezai işlemin parti ayrımı yapılmaksızın uygulanacağını ifade etmek istiyorum" diye konuştu. Atalay, yıpranmış ve eskimiş su şebekelerinin yenilenmesine ilişkin yatırımlara öncelik verilmesi, içme suyuna ilişkin biyolojik ve kimyasal tahlillerin sürekli yaptırılmasını ve bunların kamuoyu ile paylaşılmasını istedi. Atalay, suyun tasarruflu kullanımı ve su kaynaklarının korunması konusunda da halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlardan-icme-suyu-konusunda-ortak-aciklama_62792.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!