Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakanlık, Arazi Tahsisinden 3,4 Milyar Gelir Sağlayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tahsise çıkardığı 50 yerdeki arazilerden 1 milyon ile 500 milyon TL arasında değişen altyapı katılım bedeli alıyor. Buna göre bakanlık tahsislerden 3,4 milyar TL gelir elde edecek.

yapi.com.tr
Bakanlık, Arazi Tahsisinden 3,4 Milyar Gelir Sağlayacak

Arazi tahsisi ile ilgili yasa ve uygulamada yapılan değişiklikler ile arazi tahsisi almak isteyenlerden arazinin büyüklüğü ve üzerinde yapılacak yatırımın toplam değeri üzerinden altyapıya katılım payı alınıyor. Bu miktar tahsise çıkarılan alan için yapılacak ihalede başlangıç miktarı olarak belirleniyor. Açık artırma şeklinde yapılan ihalede açılış fiyatı üzerine en yüksek fiyatı veren tahsisi alıyor. Bu durumda bakanlığın tahsislerden elde edeceği gelir üç milyarın da üzerine çıkabilecek.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre; tahsise çıkarılan araziler içinde altyapı katılım bedeli en yüksek olan yer Belek’te. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu Maxx Royal ve Voyage oteline yakın arazi için 500 milyon katkı payı isteniyor.

Katkı payı en yüksek ikinci yer de Kemer’deki NG Faselis’in olduğu yerin bitişiğindeki yer. Burası için de 250 milyon katkı payı isteniyor.

Katkı payı en yüksek olanlardan biri de Bodrum Türkbükü’ndeki arazi. Burası için de 250 milyon TL isteniyor. Bunlar başlangıç fiyatları. İhalede bu rakamın üzerine de çıkılabilir. Katkı payı bedelinin en düşük olduğu yer Ordu’da yayla turizmi amaçlı kullanılan alanda. Yayla turizmi amaçlı arazi tahsisleri için bir milyon TL katkı payı isteniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlik-arazi-tahsisinden-3-4-milyar-gelir-saglayacak_191728.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!