Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakanlık Ayvalık Tabiat Parkı'nı Yapılaşmaya Açıyor!

Yerel yönetimlerin yanı sıra çevre örgütlerinin de içinde bulunduğu Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nı Koruma Platformu, bugün bir basın açıklaması yaparak Çevre ve Orman Bakanlığı'nın revizyon planından vazgeçmesini istedi. Platform, 2004'te oluşturulan ve tabiat parkını koruma altına alan planın ana ilkelerinin değiştirildiğini, parkın yapılaşma

bianet.org
Bakanlık Ayvalık Tabiat Parkı'nı Yapılaşmaya Açıyor!

Ayvalık'ta bir araya gelen sivil toplum örgütleri, tabiat parkı planında revizyon yapılarak koruma altına alınan alanların yapılaşmaya ve faaliyete açılmasını önlemek için bir araya geldi.

Yerel yönetimlerin yanı sıra çevre örgütlerinin de içinde bulunduğu Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nı Koruma Platformu, bugün bir basın açıklaması yaparak Çevre ve Orman Bakanlığı'nın revizyon planından vazgeçmesini istedi. Platform, 2004'te oluşturulan ve tabiat parkını koruma altına alan planın ana ilkelerinin değiştirildiğini, parkın yapılaşma tehlikesine açıldığını söyledi.

2004'te yapılan plan üç ayrı kategori tanımlıyor. Bunlar sırasıyla yeşille gösterilen "Mutlak koruma alanı", sarıyla gösterilen "Sınırlı koruma alanı" ve kahverengiyle gösterilen "Kontrollü koruma alanı". 17950 hektarlık alanı kapsayan planda yapılan revizyonla arazinin önemli bir bölümü ormanlar, endemik bitki alanları, yaban hayatı için önemli alanlar, kıyı kumul ve kaya vejetasyonu alanları, adalar ve Cunda adasının bir kısmını kapsayan "mutlak koruma alanı" olmaktan çıkarılıyor.

Platforma göre,

* Bu plan hazırlanırken sermaye grupları ve rant çevrelerinin arazilerine gösterilen özen küçük mülk sahipleri ve üreticilerinin arazileri için gösterilmedi.

* Kamuya ait arazilerin neredeyse tamamı mutlak koruma alanlarından çıkartıldı. Bunlar son yıllarda bölgede çok sayıda arazi alan büyük arazi sahiplerinin arazilerinin yanında bulunuyor. Araziler üzerinde yapılaşmanın önü açılıyor.

* Tabiat parkı üzerinde oluşturulan askeri alanların neredeyse tamamına yakın bölümü şahıs arazileri üzerinde.

Platform, plan oluşturulurken ne yerel yönetimlerin, ne sivil toplum örgütlerinin, ne de uzmanlık örgütlerinin görüşünün alınmadığını da vurguladı.

Platformda yer alan örgütler şöyle:

Ayvalık Belediyesi, Küçükköy Belediyesi, ADD, AYÇEP, AYKUŞ, AYOP, Ayvalık Çevre Koruma Derneği, Ayvalık Demokrasi Platformu, ÇYDD, Deniz Emekçileri Derneği, Deniz Ticaret Odası, GÜMÇED, HALKEVİ, Karagöz Sanat Evi, Körfez Doğa Sporları Grubu, KÜKAP, Küçükköy ve Sarımsaklı İnsan ve Yaşam Derneği, Mimarlar Odası, Papalina Gazetesi, Patriça Derneği, Patriça Ada Gezi Tekneleri Kooperatifi, Pir Sultan Abdal Derneği, Su Ürünleri Kooperatifi, TEMA, TEMAD.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlik-ayvalik-tabiat-parkini-yapilasmaya-aciyor_76184.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!