Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakanlıktan Doğa Derneği'ne Dava

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Doğa Derneği Başkanı Güven Eken aleyhine 15 bin liralık tazminat davası açtı. Mahkemenin ilk duruşması 16 Temmuz’da gerçekleşecek. Eroğlu’nun açtığı davanın gerekçesi ise Dernek Başkanı Güven Eken’in Çevre Bakanı Eroğlu için “doğanın seri katili” ifadesini kullanması.

BirGün Gazetesi
Bakanlıktan Doğa Derneği'ne Dava

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Doğa Derneği Başkanı Güven Eken aleyhine 15 bin liralık tazminat davası açtı. Mahkemenin ilk duruşması 16 Temmuz’da gerçekleşecek. Eroğlu’nun açtığı davanın gerekçesi ise Dernek Başkanı Güven Eken’in Çevre Bakanı Eroğlu için “doğanın seri katili” ifadesini kullanması.

Dernek Başkanı Eken, kendisine açılan dava ile ilgili olarak “Doğanın canını almak katillik midir değil midir? 20 bin yarasanın canını almak katillik midir değil midir? İçindeki milyonlarca ağaç ve hayvan ile birlikte derelerin canını almak katillik midir değil midir?” diye konuştu.

Mahkemede şahsı adına değil Eroğlu’nun görevde olduğu son dört yılda yok edilen milyonlarca canlı adına konuşacağını ifade eden Eken, “Bu canlıların insan icadı bir lisanda konuşamaması, bize onların canını alma hakkını vermez” dedi.

Bakan Eroğlu’nun Türkiye doğasını koruma görevini yerine getirmek yerine doğayı yok eden projelerin savunucusu haline geldiğini söyleyen Eken, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Eroğlu, dört yıllık icraatı süresince yüzlerce derenin yok edilmesine ön ayak olmuş, 20 binden çok yarasanın yuvası olan Havran mağarasını sular altında bırakmış, Dicle gibi içinde milyonlarca hayvan ve bitki yaşayan büyük nehirler üzerinde baraj kurulması için sözcülük yapmıştı. Eroğlu imzası, 2B, ormanların madenciliğe açılması, av günü sayısını artıran Merkez Av Komisyonu Kararları, Allianoi ve Hasankeyf’in yok edilmesi ve Türkiye’nin hemen hemen tüm dereleri üzerinde HES inşa edilmesi gibi kamu vicdanını rahatsız eden sayısız kararın en önemli ortak paydası.”

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-doga-dernegine-dava_80553.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!