Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakanlıktan Sabotajlara Karşı Acil Durum Senaryoları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tehlikeli madde bulunduran kuruluşlarda sabotaj, yangın, patlama, toksik yayılım, deprem ve sel gibi büyük kazalardan sonra uygulanacak acil durum senaryoları için önlemler oluşturdu.

yapi.com.tr
Bakanlıktan Sabotajlara Karşı Acil Durum Senaryoları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AFAD’la birlikte 'Büyük Endüstriyel Kaza Risklerinin Azaltılması Acil Durum Planı Tebliği Taslağı' hazırladı. Tebliğ taslağında işletmelerin acil durum planında herhangi bir kaza sırasında personelin işyerinden güvenli tahliye edilmesinden, kazadan sonra halka açıklamayı kimin yapacağına kadar birçok kritik bilgi bulunacak. Büyük işletmelerin olası kazaların etkisini en aza indirmek, insana gelebilecek zararları sınırlamak için dahili acil durum planı hazırlaması gerekecek.

Patlamaya karşı önlem

Hürriyet Gazetesi'nden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre dahili acil durum planı, güvenlik raporunda belirtilen tüm büyük kaza senaryolarına uygulanabilecek esneklikte oluşturulacak. Acil durum planı yangın, patlama, toksik yayılım, deprem, sel ve sabotaj gibi durumlar dikkate alınacak şekilde hazırlanacak. Planda acil durum esnasında personelin işyerinden güvenli şekilde tahliye edilmesinin ve kazadan etkilenen kişilere acil yardım yapılmasını sağlayacak kurallar olacak.

Dahili acil durum planında itfaiye ve bölgenin güvenliğini sağlayan şirketler gibi kurumların desteği beklenirken tehlikeli durumlarla baş etmek için personelin koordinasyonu için kriterler tanımlanacak. Hastaneler, açığa çıkması muhtemel tehlikeli maddelere maruz kalan kişilere müdahale edilebilmesi için; ilgili tehlikeli maddeler, maruziyet yolları ve etkileri hakkında işletmeci tarafından bilgilendirilecek. Acil durumlara yönelik düzenlemeler günün 24 saatini kapsayacak. Düzenlemelerde tatil, hastalık, vardiya değişikliği, bakım, tesisin devre dışı bırakılması ve devreye alınması gibi olaylar dikkate alınacak. Yaşanan bir kaza sonrasında basına ve halka yönelik demeçlerin kim tarafından verileceği planda belirtilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-sabotajlara-karsi-acil-durum-senaryolari_132995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!