Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakır 'Dibi Gördü' Fiyat Artışa Geçti

Yatırımcılara göre bakır fiyatları bu ay yeterince düştü ve önümüzdeki günlerde artış eğilimine girecek. Borsalarda dün tırmanışına başlayan bakırda stoklarda düşüş, siparişlerde artış da var. Londra Metal Borsası'nda (LME) işlem gören bakırda "bu ay fiyatların yeterince düştüğü ve artışın başlayacağı" spekülasyonlarının etkisiyle alım trendi

Referans Gazetesi
Bakır 'Dibi Gördü' Fiyat Artışa Geçti

Yatırımcılara göre bakır fiyatları bu ay yeterince düştü ve önümüzdeki günlerde artış eğilimine girecek. Borsalarda dün tırmanışına başlayan bakırda stoklarda düşüş, siparişlerde artış da var.

Londra Metal Borsası'nda (LME) işlem gören bakırda "bu ay fiyatların yeterince düştüğü ve artışın başlayacağı" spekülasyonlarının etkisiyle alım trendi başladı. Bakır fiyatlarını artıran bir diğer etken ise stoklarda yüzde 13 oranında azalma olduğu yönündeki veriler oldu.

LME'deki bakır stokları üçüncü gününde yine düşerek üç aylık seride en düşük seviyeye ulaştı. Bloomberg'e değerlendirmede bulunan Credit Agricole analisti Robin Bhar, "Sanırım en yoğun elden çıkarmalar artık sona erdi. Bundan sonra yüksek oranlı yatırımlarla karşılaşabiliriz" diye konuştu. LME'deki üç aylık vadeli bakır fiyatları 145 dolar artarak yüzde 2,2 yükseldi ve 6.650 dolar/ton seviyesine ulaştı. Gösterge kontrat ise yatırımcılarına yüzde 3,3 kazanç sağladı. New York'ta ise temmuz vadeli bakır kontratları yüzde 1,8 artışla poundu 3.012 dolara yükseldi.

Fiyatlar; Avrupa borç krizi ile oluşan kaygıların global ekonomik toparlanmayı sekteye uğratacağı ve Çin'in oluşabilecek balonlara karşı önlemlerini artırabileceği yönündeki veriler nedeniyle, son haftalarda aşağı yönlü hareketlilik içindeydi. Bu gelişmelerin de etkisiyle euronun değerinin düşmesi ve doların yukarı yönlü hareketliliği fiyatları aşağı çeken temel etken oldu. Diğer para birimlerine oranla güçlenen ABD doları bakırın –talepten bağımsız olarak- reel fiyatının artmasına neden oluyor. ABD doları bu yıl yüzde 11 değer kazanırken bakır yüzde 9,8 düşmüştü. Uzmanlara göre bu gelişmeler ile birlikte fiyatlar artık yeniden daha gerçekçi seviyelere geliyor.
 
Reel veriler destekliyor

Bakırdaki artış reel sektör tarafından da destekleniyor. Bu hafta içinde yayımlanan ABD ve İngiltere'deki iki rapor yatırımcılara moral verdi. ABD'deki yeni bina inşaatlarının nisan ayında yayımlanan tahminlerin üzerinde çıkması ve İngiltere'deki emlak satışlarının üçüncü ayında da artış göstererek düşüş beklentilerini boşa çıkarması bakır yatırımcılarına bu iki büyük tüketici ülkeden iyi haberler olarak kayıtlara geçti. Barclays Capital'in önceki gün yayımladığı rapora göre ise kısa dönem beklentilerde baz metaller ve bakırda net bir görünüm söz konusu değil. Reel göstergeler daha sabit eğilimli bir tablo beklerken, finansal piyasalar "belirsizlikten kaynaklı abartılı bir dönem" öngörüsünde.

Diğer yandan bakır siparişlerinin de arttığı ifade ediliyor. LME'ye gelen siparişlerin 4 mayıstan sonra en yüksek seviyesine ulaşarak 23 bin 500 seviyesine ulaştığı ifade edildi. Stok düşüşü ve sipariş artışını değerlendiren uzmanlar "Bu durum Çin'in dışında da bir talep söz konusu olduğunu gösteriyor" diyorlar.

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakir-dibi-gordu-fiyat-artisa-gecti_79599.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!