Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakırköy’de Kamu Arazisinde Tepki Çeken İnşaat

Ataköy’ün en işlek noktalarından birinde bulunan, üzerinde trafo ve lojman binası yer alan kamu arazisinde lokanta yapılmak istendiği ortaya çıktı. Bölge sakinleri çalışmaların durdurulmasını istedi.

yapi.com.tr
Bakırköy’de Kamu Arazisinde Tepki Çeken İnşaat

İstanbul'un Bakırköy ilçesi Zeytinlik Mahallesi’ndeki bir trafo binasının özel bir şirkete kiralandığı, şirketin de burayı restoran yapmak istediği ortaya çıktı. Bölge sakinleri arazide inşai faliyetler başlaması üzerine Bakırköy Belediyesi’ne başvurarak çalışmaların acilen durdurulmasını istedi. Bölgenin şu an bir imar planı bulunmadığına dikkat çeken Avukat Pervin Çelik, “Yapı ruhsatı düzenlenmesi yasal olarak mümkün değil.” dedi.

Gazete Duvar’dan Hazal Ocak’ın haberine göre; Ataköy 1. Kısım’da yer alan 498,3 metrekarelik arsa üzerinde trafo binası ve bu binanın lojman olarak kullanılan bir bölümü vardı. Lojman olarak kullanılan kısım yıkıldı. Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu, Ataköy sakinlerinden gelen çok sayıda bilgilendirme, uyarı, tespit ve şikâyet üzerine Bakırköy Belediyesi’ne 9 Ağustos 2021 tarihinde başvurdu. Dilekçede lojman olarak kullanılan kısmın yıkılarak tamamının çelik kolonlarla çevrildiği belirtildi ve “Trafo binası ve tüm çevresinde, inşaatı haklı kılacak herhangi bir ruhsat, tabela ve benzeri herhangi bir izin/proje mevcut değildir.” denildi.

Derneğin avukatı Pervin Çelik, Bakırköy Kaymakamlığı’na geçen 18 Şubat’ta başvurarak söz konusu arazide bazı inşai faaliyetler yürütüldüğünü, araziyi kiralayan şirketin buraya bir lokanta yapmak istediğini anımsattı ve “Söz konusu parsel plansız sahada kalmakta olup, üzerinden trafo binası bulunan kamu alanıdır. Yasal izinleri yok ise parselde yürütülen izinsiz faaliyetin imar mevzuatına aykırı olması nedeniyle ivedilikle durdurulması için gerekli işlemlerin yapılması talep edilmiştir. Aynı parselin bulunduğu yere ilişkin imar planı mahkeme kararı ile iptal edilmiş olup, parsel plansız sahada kalmaktadır. Bir imar planı bulunmadığı için yapı ruhsatı düzenlenmesi mümkün olmayan inşai faaliyet imar mevzuatına aykırı olup ivedilikle durdurulması gerekmektedir.” ifadelerini kullanarak konunun kaymakamlıkça da takip edilmesini istedi.

Arazide bazı inşai faaliyetler başlaması üzerine bölge sakinleri ilçe belediyesine tekrar sordu. Belediyeden 4 Mart 2022 tarihinde aynı yanıt geldi. Avukat Çelik “Şirketin bu başvuruları üzerine Bakırköy Belediyesi İmar Müdürlüğü, imar mevzuatına göre işlem yapmalı, eğer yapı ruhsatı düzenlemediyse bu faaliyeti derhal durdurmalıdır. Yapı ruhsatı da düzenlemesi de yasal olarak mümkün değil.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakirkoyde-kamu-arazisinde-tepki-ceken-insaat_189769.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!