Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakırköy'de Riskli Bina Korkusu

Bakırköy'de riskli bina korkusu

CNN Türk
Bakırköy'de Riskli Bina Korkusu

br/> Olası depremi bekleyen İstanbul'un Bakırköy ilçesinde yaklaşık 11 bin binadan yüzde 75'inin orta ve yüksek riskli çıkmasının ardından, örnekleme yoluyla seçilen 331 bina güçlendirme için kaynak bekliyor. Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, çözümün ya Kat Mülkiyeti Yasası'nı değiştirerek uzun vadeli düşük faizli kredi sağlanması, ya da plan değişikliği yaparak kat sayısını artırmaktan geçtiğini söylüyor.

Böylece müteahhitler için cazip hale gelecek binaların kat karşılığı yıkılıp, yeniden yapılması mümkün olacak.

Belediye MEER Projesi'nden faydalanmak istiyor
Bu gerçek karşısında harekete geçen belediye, Türkiye Marmara Depremi Acil Yeniden Yapılandırma, kısa adıyla MEER Projesi'nden yararlanmak üzere harekete geçti. Başbakanlık Uygulama Birimi ve Dünya Bankası'ndan gelen 3 milyon dolarlık destekle, örnekleme yoluyla seçilen 369 binada detaylı inceleme yapıldı. Araştırma sonunda bu binaların 331'inin güçlendirilmesi gerektiğine karar verildi.

Güçlendirilecek binaların sakinleri ise ne yapacağını bilemez durumda. Bina sakinlerinin önlerindeki engel yalnız güçlendirme maliyeti değil. Aynı zamanda Kat Mülkiyeti Yasası gereği, apartman sakinlerinin tamamının oy birliğiyle karar alınması gerekiyor. Kat maliklerinden birinin itirazı bile güçlendirmenin önüne geçmek için yeterli. Bu durum kat sahiplerinin de belediyenin de elini kolunu bağlıyor.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, bunu yapmanın tek çaresinin Kat Mülkiyeti Yasası'nın değiştirilmesi ve deprem bölgelerinde planların elden geçirilmesi olduğunu söylüyor. Erzen, "örneğin 3 - 4 katlı bina sahiplerinin 1 kat, 2 kat müteahhite vermeleri, daha yüksek ama düşük tabana oturtulmuş, etrafı yeşil ama depremde hiçbir şey olmayacak binalar üretilebilir. Bu da plan meselesi, 1 / 5000'liklerin buna göre değişmesi lazım" diyor.

Bakırköy'deki sokakta her risk grubundan binaya rastlamak mümkün. Ancak sokağın adı verilemiyor. Çünkü bina sakinleri dairelerinin yıkılabileceği gerçeğinden çok, değer kaybedeceğinden endişe ediyor.

Bakırköy halkı endişeli
İlçe sakini Meter Güler, "Zaman zaman strese kapılıyoruz, heyecan yaşıyoruz, karamsarlığa kapılıyoruz, rahat bir pozisyonda değiliz. Ferdi olarak bir şey yapamayız, ben emekli bir insanım, mali gücüm yüksek değil, devletin katkısını bekliyoruz" diyor.

331 bina Bakırköy için sembolik. Diğer 10 bini aşkın binadaki sakinlerin bir kısmı değer kaybedeceği endişesiyle güçlendirme projesinin yapılmasına bile izin vermiyor. Oysa belediye, bu ilçeden ev almak ya da kiralamak isteyen herkese kapısını açmış. İsteyen herkes ev sahibiyle gittiği taktirde ilgilendiği yapıyla ilgili bilgiyi belediyeden alabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakirkoyde-riskli-bina-korkusu_45844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!