Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakırköy'ün Deprem Haritası Hayat Kurtaracak

Proje kapsamında, ilçedeki tüm binaları gezen 50 kişilik ekip, sakinlerin kan gruplarını, kronik rahatsızlıklarını, engellilik durumlarını ve yapıların sağlamlık derecelerini tek bir bilgi havuzunda topladı.

Zaman Gazetesib>Bakırköy Belediyesi tarafından uygulamaya konan Bakırköy Kentsel Otomasyon Projesi (BAKOP), muhtemel bir depremde hayat kurtaracak. Proje kapsamında, ilçedeki tüm binaları gezen 50 kişilik ekip, sakinlerin kan gruplarını, kronik rahatsızlıklarını, engellilik durumlarını ve yapıların sağlamlık derecelerini tek bir bilgi havuzunda topladı. Kişiye özel kurtarma çalışması sayesinde afet sonrasında yaralının en kısa yolu kullanarak hangi hastaneye gidebileceği bilinecek.

2004 yılında Dünya Bankası desteği ile başlanan projede son aşamaya gelindi. İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile ortaklaşa çalıştıklarını söyleyen Bakırköy Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Burak Pehlivanoğlu, ilçede bulunan 12 bin 800 binaya ait deprem risk raporunun hazırlandığını belirtti. 50 kişilik bir ekiple 8 ay çalıştıklarını dile getiren Pehlivanoğlu, muhtemel bir deprem sonrasında insan hayatını kurtaracak bütün bilgilerin ellerinde mevcut olduğunu ifade etti.

"Depremi oturup beklemektense, ona karşı hazırlıklı olmak gerekir." diyen Pehlivanoğlu, "Ekibimizin özverili çalışması sayesinde vatandaşların kan gruplarını, kronik rahatsızlıklarını, kriz anında ilaç kullanması zorunlu olan kalp ve şeker hastaları ile yaşlı ve engellileri tespit ettik." şeklinde konuştu. Üniversite destekli incelemeler sonrasında ilçede bulunan 1200 yapının risk altında olduğu vurgusunu yapan bilgi işlem müdürü, "Bina sahipleriyle bu bilgiyi paylaştık ve onlardan güçlendirme yapmasını istedik." dedi.

Yaptıkları bu çalışma sayesinde Bakırköy ilçesinde ikamet eden vatandaşlara daha iyi hizmet vermeyi hedeflediklerini ifade eden Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, projenin yerel yönetimlere örnek olabileceğini söyledi. "Üç yıldır kazandığımız tecrübeyi diğer belediyelerle paylaşmaya hazırız. Yerel yönetimlerin bu kapsamda atacakları adımlar, olası bir depremde binlerce yaşam kurtaracak." diyen Erzen, projenin 1,1 milyon YTL'ye mal olduğunun altını çizdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakirkoyun-deprem-haritasi-hayat-kurtaracak_57091.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!