Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Baksı Müzesi Şükran Plaketleri

Ressam Hüsamettin Koçan’ın doğduğu yer olan Bayburt’un Bayraktar Köyü’nde yaptırdığı Baksı Müzesi’nin sunumu önceki akşam İstanbul Modern’de yapıldı. Temmuz ayında açılışı yapılacak olan müzeye katkıda bulunanlara teşekkür plaketleri verildi.

Hürriyet Gazetesi
Baksı Müzesi Şükran Plaketleri

STRONG>Ressam Hüsamettin Koçan’ın doğduğu yer olan Bayburt’un Bayraktar Köyü’nde yaptırdığı Baksı Müzesi’nin sunumu önceki akşam İstanbul Modern’de yapıldı. Temmuz ayında açılışı yapılacak olan müzeye katkıda bulunanlara teşekkür plaketleri verildi.

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın, doğduğu Bayburt, Bayraktar Köyü’nde kurduğu “Baksı Müzesi” Temmuz’da açılıyor. İstanbul Modern’de yapılan müzenin tanıtımına, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, eski İçişleri bakanlarından Ülkü Güney, Yaşar Kemal, Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Bedri Baykam, Filiz Akın, Emre Kongar, Doğan Hızlan, Günseli Kato, Oya Eczacıbaşı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Adını Bayraktar Köyü’nün eski adından alan Baksı Müzesi’nde, 30 bin metrekarelik alanda, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatları sergilenecek.

Müzenin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, öğrendiklerini ve düşündüklerini doğduğu yere taşımak istediğini belirterek, “Baksı Müzesi, herşeyin merkeze sürüklenmesine karşı durarak, merkezin çevreden algılanmasını öneriyor. Geleneğin yok olmasına, insanlığın öyküsündeki kopukluğa direnecek bir kültürel odak noktası olmayı hedefliyor” dedi. Kokteylde, müzenin oluşmasında katkıda bulunanlara plaketleri, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan tarafından verildi. Bayburt Valisi Kerem Al da Yaşar Kemal’e teşekkür plaketi verdi.

Yerel ürünlere tasarım desteği

Baksı Müzesi’ni kurmaya 2000 yılında karar veren Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, fikrini sanatçılar ve dostlarına açınca, müze toplumsal projeye dönüştü. 10 yıllık zorlu bir serüvenin sonunda, müze, şenlik ve 20 sanatçının eserlerinden oluşan sergiyle açılacak. Bölgenin zanaat ürünleri için de projeler geliştirilecek müze için modacı Özlem Süer, ‘ehram’ kumaşından tasarımlar üretti. Bu tasarımlar Baksı’da üretilip, yöre halkına gelir kaynağı oluşturacak. Bayburt’ta, Çoruh Nehri’ne bakan bir yamacın üzerine kurulan Baksı Müzesi’nin mimarisi Hüsamettin Koçan ve kardeşi Metin Koçan’a ait. Uygulama ise Mimar Sinan Genim tarafından yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baksi-muzesi-sukran-plaketleri_80407.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!