Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bale Sanatçılarının Binası Satışı Çıktı

İzmir İl Özel İdaresi, Konak'ta sahibi olduğu ve bir bölümü Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nün bale bölümü tarafından kullanılan eski Tekel Tütün Deposu'nu satma ya da takas yapma kararı aldı.

Yeni Asır Gazetesi
Bale Sanatçılarının Binası Satışı Çıktı

İzmir İl Özel İdaresi, Konak'ta sahibi olduğu ve bir bölümü Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nün bale bölümü tarafından kullanılan eski Tekel Tütün Deposu'nu satma ya da takas yapma kararı aldı. Bu kararını İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası (İTO), İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) ve Vadeli İşlemler Borsası'na (VOB) resmi yazı ile ileten İl Özel İdaresi, tekliflere açık olduğunu duyurdu. İl Özel İdaresi'nin yazısında binanın sanat-kültür ve iş merkezi imarlı olduğu belirtilerek, 10 bin 193 metrekare arsa üzerinde 24 bin 893 metrekare kapalı alana sahip olduğu açıklandı.

Meclis kararı

İl Özel İdaresi yetkilileri kurumlara eski Tekel Tütün Deposu ile ilgili yazıyı bilgilendirme amacıyla gönderdiklerini söyleyerek, "Yazının gittiği belediye ya da meslek odasının binaya talip olması durumunda öncelikle kendi meclislerinde karar almaları gerekli. Son kararı ise İl Genel Meclisi verecek. Meclis onaylarsa binayı satar ya da takas yapabiliriz" diye konuştu. Konak'ta bulunan eski Tekel Tütün Deposu, İl Özel İdaresi tarafından 1990'lı yıllarda o günün rakamlarıyla 236 bin TL bedelle satın alındı. Binayı uzun yıllar değerlendirmeyen İl Özel İdaresi 2004'te hizmet binası ve iş merkezi yapma kararı aldı. Hatta binayla ilgili proje ihalesi yapıldı ve Ankaralı bir mimarlık firması, 95 bin TL'ye proje hazırladı. Koruma Kurulu'ndan da gerekli izinler alınmasına rağmen proje uygulanamadı. Kat karşılığı ihaleye çıkarılan binaya hiçbir talip çıkmadı. Bir bölümü uzun zamandır Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü tarafından kullanılan bina geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a teklif edildi. Ancak Günay, binayı almayı kabul etmedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bale-sanatcilarinin-binasi-satisi-cikti_75753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!