Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Balıkesir Körfez Havalimanı Yeni Terminal Binası Temel Atma Töreni

Uluslararası uçuşları karşılaması için pisti genişletilen Balıkesir-Körfez Havaalanı'na kurulacak yeni terminal binasının temel atma törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, körfez bölgesinin memleketinin en güzel bölgelerinden olduğunu belirterek, ''Havaalanı geliştirmek boynumuzun borcu. Havaalanının pistini

yapi.com.tr / AA
Balıkesir Körfez Havalimanı Yeni Terminal Binası Temel Atma Töreni

Uluslararası uçuşları karşılaması için pisti genişletilen Balıkesir-Körfez Havaalanı'na kurulacak yeni terminal binasının temel atma törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, körfez bölgesinin memleketinin en güzel bölgelerinden olduğunu belirterek, ''Havaalanı geliştirmek boynumuzun borcu. Havaalanının pistini uluslararası standarda getirdik'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, daha sonra bölgeye yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi ve Körfez bölgesi ile Balıkesir arasında otoyol kalitesinde yapılacak bölünmüş yolun bu yıl biteceğini kaydetti.

''Havaalanının adı Seyit Onbaşı olacak''

Körfez Havaalanının ismi nedeniyle iki ilçenin mahkemelik olunduğunu anlatan Yıldırım, "eseri bırakıp ismine takılıyorsunuz. Bırakın bunu, havalanının adı 'Seyit Onbaşı Havaalanı' olacak. Artık kavga istemiyorum" dedi.

İstanbul'dan İzmir'e giden otoyolun Savaştepe'den geçtiğini, yani Balıkesir'in bir paçası haline geldiğini, çalışmaların hızla devam ettiğini kaydeden Yıldırım, bu yolun tamamlanmasıyla Balıkesir'den İzmir'e gidişin yarım saatin altına, İstanbul'a gidişin de 2 saatin altına ineceğini ifade etti.

Daha sonra Bakan Yıldırım, Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve inşaatı üstlenen Türkseven İnşaatın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Türkseven'i sahneye davet ederek, pazarlık yaptı. Yıldırım, yapılan pazarlık sonucu, yeni terminal binasının 2013 yılında, okullar kapandığında açılması için anlaşma sağlandığını söyledi.

Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan da Bakan Yıldırım'ın Balıkesir'e beşinci ziyaretinin gerçekleştiğini belirterek, bakanlığın görev alanıyla ilgili kentte yaptığı hizmetleri anlattı.

Balıkesir Körfez Havaalanından geçen yıl yaklaşık 10 bin kişinin yararlandığını ifade eden Arslan, yeni terminal binasının ve Kuzey Çevre Yolu'yla ilgili çalışmaların tamamlanmasını istedi.

''Yeni terminal binası 39 milyon liraya mal olacak''

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal da gelişen havacılığa paralel olarak 23 bin metrekare büyüklüğündeki havaalanının iç ve dış hatlara uluslararası standartlarda hizmet vereceğini bildirdi.

Yaklaşık 39 milyon lira bedelli bu tesisin yapım süresinin 700 gün olduğunu ifade eden Birdal, terminalin binasında her türlü yolcuya hizmet verecek tesislerin yanı sıra otoparkın da yapılacağını, aynı zamanda inşaatı devam eden yeni bir teknik blok ve kule inşaatının da yeni terminal binasından önce tamamlanmasının amaçlandığını ifade etti.

Yeni terminal binasının yapımını üstlenen Türkseven İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Türkseven de bölgenin beklentilerinin yüksek olmasının kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, bu amaçla ''Gerekirse geceleri ay ışığında bile çalışmak'' sloganıyla hareket edip, yeni terminal binasını zamanından önce teslim edeceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından yeni terminal binasının temeli atıldı.

ETİKETLER: kurum ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/balikesir-korfez-havalimani-yeni-terminal-binasi-temel-atma-toreni_91360.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!