Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Balıkesir’de ‘Zehir’ Bilmecesi

Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kapanan bir maden ocağındaki sülfürik asitli olduğu belirtilen suyun yangın söndürme faaliyetinde kullanılacağını bildirdi. Orman İl Müdürlüğü ise, “Hiçbir şekilde yangın söndürme maksatlı olarak kullanılmayacaktır” iddiasında bulundu.

yapi.com.tr
Balıkesir’de ‘Zehir’ Bilmecesi

Balıkesir’in Edremit ile Havran ilçeleri arasındaki Tepeoba Köyü yakınında faaliyet gösteren Özdoğu Madencilik A.Ş. ve Kuzey Ege Bakır İşletmeleri’ne ait, Tepeoba Molibden madeninin kapanacağı bildirildi. Alanın durumuna ilişkin bilgi talep eden yurttaşlara ise, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Orman Müdürlüğü’nce farklı bilgiler verildi. BirGün'den Uğur Şahin'in haberine göre; Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kapanan bir maden ocağındaki sülfürik asitli olduğu belirtilen suyun yangın söndürme faaliyetinde kullanılacağını bildirirken, Orman İl Müdürlüğü ise, “Hiçbir şekilde yangın söndürme maksatlı olarak kullanılmayacaktır” açıklamasında bulundu.

Yangın Havuzu Olacak
Yedi yıla yakın bölgede madencilik faaliyetini sürdüren söz konusu firma, cevher tükenmesiyle karşılaştı. Bunun üzerine maden sahipleri, 13 yıllık çalışma izni olmasına rağmen, madeni erken kapatma kararı aldı. Bu haber üstüne yurttaşlar, ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na CİMER üzerinden bir dizi sorular yöneltti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yurttaşlara verilen yanıtta, madene dair ÇED raporunun 2013’te onaylandığını belirtilerek, bunun sonucunda ormanda cevher çıkarılmasına başlandığı bildirildi. Yanıtın devamında, açık ocak sahasının Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Tesisi Projeleri (YARDOP) programı dâhiline alındığı kaydedilerek, yangın havuzu olarak kullanılacağı aktarıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balikesirde-zehir-bilmecesi_171138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!