Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Panzerlerle Yıkılan Bir Tarih

Balkanlar'daki Osmanlı Mirası Kayda Geçiriliyor

Konyalı sanatçılarca yürütülen proje çerçevesinde Balkanlar’daki tüm Osmanlı eserleri, alan taramasıyla fotoğraflanıyor. Şimdiye dek, Bosna Hersek ve Kosova’daki 500'e yakın Osmanlı eserinin yer aldığı ikinci cilt oluşturuldu. Konyalı fotoğraf sanatçısı İbrahim Dıvarcı hedeflerinin; Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Yunanistan, Adalar,

yapi.com.tr
Balkanlar'daki Osmanlı Mirası Kayda Geçiriliyor

EM>(Fotoğraf: Rıfat YERLİKAYA/AA)

Konyalı sanatçılarca yürütülen proje çerçevesinde Balkanlar’daki tüm Osmanlı eserleri, alan taramasıyla fotoğraflanıyor. Bosna Hersek ve Kosova’daki 500'e yakın Osmanlı eserinin yer aldığı fotoğraflardan ikinci cilt oluşturuldu. Hedef; Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Yunanistan, Adalar, Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan'ı da ekleyerek tüm eserleri dört ciltte belgelemek.

Konyalı fotoğraf sanatçısı İbrahim Dıvarcı, çalışmaya ilişkin olarak; Rumeli'deki Osmanlı'dan günümüze ulaşan cami, han, hamam, köprü, saat kulesi gibi mimari eserlerin mevcut hallerini tespit edip kayıt altına almak için proje hazırladıklarını söyledi.

İlk Cilt Arnavutluk ve Makedonya'ya, İkincisi Bosna Hersek ve Kosova'ya Ayrıldı 

Rumeli kökenli iş adamı İlhan Ergelen'in desteğiyle hazırladıkları ''Rumeli'de Osmanlı izleri'' adlı proje kapsamında 2007 yılında çalışmalara başladıklarını hatırlatan Dıvarcı, ''İlk olarak Arnavutluk ve Makedonya'daki tüm Osmanlı eserlerini köy köy, vadi vadi gezerek tespit edip fotoğrafladık. Bu çalışmamızı daha sonra bir ciltte topladık. Birinci cilde, sivil mimari eserlerle birlikte 217 Osmanlı eserinin fotoğrafı ve kısa tarihçesi girdi'' dedi.

Dıvarcı, daha sonra Nildem Global Sigorta Şirketi Kurucu Ortağı Çiğdem Ergelen'in sponsorluğunda Bosna Hersek ve Kosova'daki Osmanlı eserlerini fotoğraflamak için 2009 yılında çalışmalara başladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Yaklaşık 1 yıl süren yeni çalışmamızda, Bosna Hersek ve Kosova'daki tüm Osmanlı eserlerini Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Haşim Karpuz, Doç. Dr. Mehmet İpçioğlu ve bu bölgelerdeki yerel araştırmacılar ile halkın da katkısıyla tek tek tespit ettik. Bugüne kadar bu bölgelerdeki Osmanlı eserlerinin tamamının envanteri bulunmuyordu. İlk defa biz bu bölgelerde geniş kapsamlı çalışma yaptık ve Osmanlı eserlerinin tamamına yakınını tespitini ettik. Bosna Hersek'teki Mostar Köprüsü, Gazi Hüsrevbey Külliyesi, Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Drina Köprüsü, Kosova'nın Priştina kentindeki Sultan Murat Türbesi, aynı kentteki Fatih Sultan Mehmet Camisi, Prizen kentindeki Sinan Paşa Camisi eserleri fotoğrafladığımız eserlerden bazıları.''

Bosna Hersek ve Kosova'daki eserleri Ahmet Kuş ve Feyzi Şimşek ile birlikte fotoğrafladıklarını anlatan Dıvarcı, bu bölgedeki toplam 500'e yakın Osmanlı eserini ikinci ciltte topladıklarını bildirdi.
    
Kaynaklarda Geçmeyen Cami ve Türbeler

    
Tarih kitaplarında Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk ve Makedonya'da toplam 400 Osmanlı eserinin yer aldığını, ancak kendilerinin bu 4 ülkede 700'ü aşkın eserin tespitini yapıp, fotoğrafladıklarını dile getiren Dıvarcı, şöyle devam etti:

''Bosna Hersek'te savaş nedeniyle yıkıldığı, zaman içinde yok olduğu söylenen birçok eseri gidip gördük. Örneğin Bosna Hersek'in Livno şehrinde kitaplarda Osmanlı'dan sadece bir köprünün kaldığı söyleniyor ancak köprünün yanında bir de cami tespit ettik. Saraybosna'da kaynaklarda geçmeyen 5 camiyi, 10'a yakın türbeyi fotoğrafladık. Şimdiye dek yayımlanan kitaplarda sadece Mostar Köprüsü gibi çok bilinen başlıca eserler yer alıyor. Belde ve köylerdeki eserlerin büyük kısmı geçmiyor. Bunları yerel tarihçilerle konuşarak öğrendik. Türkiye'ye döndüğümüzde de uzman akademisyenlerin katkılarıyla eserlerin Osmanlı yapıtı olduğunu belirledik.''

Dıvarcı, Balkanlar'daki bugüne kadar kaydı bulunan Osmanlı eserlerinin yüzde 50-60'ının fotoğrafının bulunmadığını sadece isim olarak kayda düşüldüğüne dikkati çekerek, bölgedeki kaydı bulunan ve bulunmayan tüm Osmanlı eserlerini fotoğrafladıklarını söyledi.
    
Rumeli'deki Tüm Osmanlı Eserleri 4 Ciltte Toplanacak
    
Dıvarcı, hedeflerinin Rumeli'deki Osmanlı mirasının tamamını 4 cilt halinde yayınlamak olduğunu belirterek, ''Bu çerçevede, önümüzdeki yıllarda Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Yunanistan, Adalar, Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan'daki Osmanlı eserlerinin de yerlerini tespit ederek fotoğraflayacağız. Kaynaklarda bu ülkelerde toplam 800 civarında Osmanlı eseri olduğu geçiyor ama biz zaten 2 ciltte birleştirdiğimiz 4 ülkede toplam 700 esere ulaştık. Çalışma tamamlandığında, kaynaklarda 800 eser bulunduğu belirtilen Balkanlarda 2 bine yakın eserin çıkacağını tahmin ediyoruz'' diye konuştu.

Bugüne kadar Rumeli üzerinde yapılan ciddi bir Osmanlı eseri envanteri çalışması bulunmadığını ifade eden Dıvarcı, bu çalışmanın bugüne kadar yapılamayan çok kapsamlı bir envanter çalışması olacağını da sözlerine ekledi. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/balkanlardaki-osmanli-mirasi-kayda-geciriliyor_78436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!