Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Balkonunun Sıvaları Dökülen Bina Tedbiren Boşaltıldı

Bahçelievler'de, balkonunun alt kısmında sıvaları dökülen 5 katlı bina tedbir amacıyla tahliye edildi.

yapi.com.tr/AA
Balkonunun Sıvaları Dökülen Bina Tedbiren Boşaltıldı

İstanbul Bahçelievler, Zafer Mahallesi Hilal Sokak'taki 5 katlı binanın en üst katında bulunan balkonun altındaki sıvalar, gece saatlerinde döküldü.

İhbar üzerine olay yerine gelen Bahçelievler Belediyesine bağlı zabıta ekipleri, tedbir amacıyla binayı tahliye etti.

Çevresi güvenlik şeridiyle kapatılan yapıda ekiplerin inceleme çalışmaları ise sürüyor.

Belediyenin Kentsel Dönüşüm Müdürlüğünce, fiziksel inceleme sonucu yapının kolon ve kirişlerinde korozyon tespit edildiği, bu nedenle yapının taşıyıcılık ve dayanımı konusunda gerçeğe en yakın sonucu elde edebilmek ve kentsel dönüşüm imkanlarından faydalanabilmek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlarca binadan ivedilikle karot aldırılıp, neticesinin belediyeye iletilmesi gerektiğine ilişkin bilgilendirme notu binaya asıldı.

İlgili yazıda, "6306 sayılı yasanın 3. maddesine göre sonucun Bakanlığa ve belediyeye bildirilmesi gerektiği" belirtilerek, aksi halde binada can ve mal güvenliği açısında meydana gelebilecek olumsuzlukların bina maliklerine ait olacağı ifade edildi.

Bina sakinlerine 10 gün içinde eşyalarını taşımaları için bilgilendirme
Bahçelievler Belediyesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Zafer Mahallesi Hilal 1 Sokak'ta "No:1 6341" parselde bulunan yapının imar işlem dosyasında yapılan kontrolde yapıya zemin+4 normal kat için 8 Mayıs 1975'te ruhsat tanzim edildiği, 15 Haziran 1977'de iskan (yapı kullanma izin belgesi) alındığı belirtildi.

Açıklamada, "Proje ve ruhsata aykırı olarak 5. normal kat kaçak yapılarak zabıt varakası tutulmuş, 2981 sayılı kanunun 18. maddesine göre 18 Aralık 1984 tarihinde imar affından yararlanılarak zemin+5 normal kat için yapı kullanma izin belgesi tanzim edilmiştir. Web tapuda 14 bağımsız yer almaktadır. On gün içinde eşyalarını taşımaları ve binanın nüfustan tahliye edilerek mühürleneceği, ayrıca bina maliklerine ivedi (yarın) şekilde karot aldırmaları konusunda bilgilendirme yapıldı." ifadelerine yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balkonunun-sivalari-dokulen-bina-tedbiren-bosaltildi_205053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!