Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ballıkuyu Projesi Mahkemeden Döndü

Konak Belediyesi tarafından, 2003 yılında yapılan Ballıkuyu Kent Yenileme Projesi, hukuka uygun bulunmadığı gerekçesiyle, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından durduruldu. Ballıkuyu semtinde gayrimenkul sahibi Sevim Çığılcı'nın açtığı dava üzerine yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme heyeti, karar gerekçesinde, proje nedeniyle haksız kazanımların

Yeni Asır Gazetesi
Ballıkuyu Projesi Mahkemeden Döndü

Konak Belediyesi tarafından, 2003 yılında yapılan Ballıkuyu Kent Yenileme Projesi, hukuka uygun bulunmadığı gerekçesiyle, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından durduruldu. Ballıkuyu semtinde gayrimenkul sahibi Sevim Çığılcı'nın açtığı dava üzerine yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme heyeti, karar gerekçesinde, proje nedeniyle haksız kazanımların yaşandığını belirtti.

Zarara uğradım

Sevim Çığılcı, 2008 yılında İzmir 3. İdare Mahkemesi'nde dava açarak, Konak Belediyesi tarafından yapılan Ballıkkuyu Kent Yenileme Projesi nedeniyle zarara uğratıldığını, arsasından kanunun öngördüğünden daha fazla payın kamuya ait alan olarak ilan edildiğini öne sürdü. Çığılcı, avukatı aracılığıyla mahkeme heyetine, yeni yapılan plan projelerde, kamusal alan olarak ayrılan alanlarla ilgili olarak zarar uğradığı için, ilgili planlar askıya çıkarıldığında itirazda bulunduğunu ancak itirazının encümen tarafından reddedildiğini belirtti.

Hukuka aykırı

İzmir 3. İdare Mahkemesi, Sevim Çığılcı'nın iddiasını haklı buldu ve proje için yürütmenin durdurulması kararını verdi. Mahkeme heyeti kararında, kamu adına ayrılan yerlerin, kapanan kadostral yollardan ve başka yerlerden sağlanması gerekirken, kapanan kadostral yollarla başka yerden ihdasen oluşturulan yerlerin belediyeye ait parsel olarak düzenleme alanına dahil edildiğini dile getirdi. Ayrıca, düzenleme ortaklık payının, olması gerekenden daha yüksek miktar hesaplanmasının, haksız kazanımlara yol açtığına, planların da hukuka aykırı bulunduğuna vurgu yapıldı. 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 18. maddesi gereği belediyelerin, yasadan gelen yetkilerinde, mülk edinmek yada umuma hizmet alanlarının elde edilmesi için kamu yetkileri kullanarak alınan düzenleme ortaklık paylarıyla özel imar parselleri oluşturmak gibi bir amacı ve işlevi bulunmadığını dile getirildi. Yargı, projenin uygulanması halinde ileride telafisi güç zararlara neden olabileceğinin altını çizdi, Ballıkuyu Kent Yenileme Projesi'nin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ballikuyu-projesi-mahkemeden-dondu_75873.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!