Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bandırma Limanı Sonunda 39 Yıllığına Çelebi'ye Devredildi

2008 yılında ihalesi gerçekleştirilen ancak yargı süreci nedeni ile işlemleri uzayan Bandırma Limanı’nın 39 yıllık üst kullanım hakkı 175.5 milyon dolara Çelebi Ortak Girişim Grubu beş yıl içinde 50 milyon dolar yatırım yapacak.

Radikal Gazetesi
Bandırma Limanı Sonunda 39 Yıllığına Çelebi'ye Devredildi

STRONG>2008 yılında ihalesi gerçekleştirilen ancak yargı süreci nedeni ile işlemleri uzayan Bandırma Limanı’nın 39 yıllık üst kullanım hakkı 175.5 milyon dolara Çelebi Ortak Girişim Grubu beş yıl içinde 50 milyon dolar yatırım yapacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımı ile dün Bandırma Limanı’nın Çelebi Holding’e devri imza töreni ile gerçekleştirildi. Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, limanın devriyle mevcut çalışana dokunulmayacağını ve yeni istihdam yaratılacağını belirtti.

Devre yargı rötarı serzenişi

Mehmet Şimşek, ise limanın devrinin uzun bir süreç almasından serzenişte bulunarak, “Maalesef Türkiye’de bu süreçler çok uzun süre alıyor. Anayasa’daki çok açık hükme rağmen maalesef bu imtiyaz sözleşmelerinin incelenmesi 60 gün değil bazen 29 ay alıyor, bazen iki yıl alıyor.

Sonuçta bu iki yıllık süreçte Türkiye, Hazine açısından, ülke ekonomisi açısından beraberinde büyük kayıplar getiriyor. İnşallah bundan sonrakilerin de daha makul sürelerle bu devir işlemleri yapılır.Bunlar ülkenin hayrına, Türk ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunun faaliyetlerdir” diye konuştu.

5 yılda 50 milyon dolar yatırım

Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can Çelebioğlu da, holdingin önümüzdeki beş yıl içinde Bandırma Limanı’na 50 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Çelebioğlu, gelecek 10 yılda limanı, 11 milyon ton kuru dökme ve karışık yük, 300 KTEU konteynırın ve 200 K aracın elleçlendiği (yüklendiği) bir liman haline dönüştürmeyi planladıklarını belirterek, “Bandırma Limanı ulaşacağı bu hacimle, bölgesinin lojistik merkezlerinden biri haline dönüşecek, yaratacağı yeni iş alanlarıyla Bandırma yöresinin gerek ekonomik, gerek sosyal kalkınmasında büyük rol oynayacaktır” dedi.

Türkiye’de 24 kamu, 27 belediye, 123’ü de özel sektörün işletmeciliğinde olmak üzere toplam 174 liman ve iskele bulunduğunu kaydeden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, Türkiye’nin toplam dış ticaretinin yüzde 85’inin bu limanlar aracılığıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Yıldırım, şöyle devam etti:

Limanlar verimli değil

“Ancak kullanılan kapasiteye baktığımızda, limanların demiryolu ve karayolu bağlantısı, iskeleleri her türlü kıyı ve deniz yapılarının müsait olmasına rağmen arzu ettiğimiz verimlilikte maalesef işletilemiyor. Kamu işletmeciliğinde ihtiyaçların günübirlik gecikmeden giderilmesi ve gelişen limancılık anlayışına göre yatırımların vaktinde yapılamaması nedeniyle toplam ticaretimizdeki payı, yıllar itibarıyla azaldı. Limanlardan yüzde 15 pay alabiliyoruz. Bunlar yakın zamana kadar Mersin, İskenderun, Haydarpaşa, Samsun, Derince ve Bandırma limanları. Bu limanların hepsinde demiryolu bağlantısı var.” (Radikal)

‘Önce can sonra mal’

Bir gazeteci, Binali Yıldırım’a, ‘Mavi Marmara saldırısından sonra Türkiye’nin İsrail’e uluslararası hukuk alanında dava açmasının söz konusu olmayacağı doğru mu’ diye sordu. Yıldırım’ın yanıtı da “Bunlar tamamen konuyu amacından saptırmaya yönelik gayretlerdir. Burada uyanık olmamız lazım. Her ne kadar gemi Komor Adaları bayraklı olsa bile gemi üzerindeki 600’e yakın yolcu, 29 mürettebatın büyük bir kısmı Türk vatandaşı. Hayatını kaybedenlerin tamamı Türk vatandaşı. Bunun dışında 32 milletten de insan vardı. Olayı kimse saklayamaz, başka bir amaca yönlendiremez, olay bu kadar açıktır. Şimdi bütün bunları bırakıp işi bayrak tartışmasına getirmek çok inandırıcı değildir”oldu. ‘Önce can, sonra mal’ diyen Yıldırım, İsrail’in gemileri bırakmasına yönelik görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bandirma-limani-sonunda-39-yilligina-celebiye-devredildi_80194.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!