Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bankalar Fabrika Zengini

İSMMMO’nun, bankaların internet sitelerinde ilan ettikleri satılık gayrimenkullerden yola çıkarak hazırladığı “Bankanızdan Satılık Fabrika-Mayıs 2010” başlıklı raporu açıklandı. Rapora göre, 2009 Mayısı’nda toplam 2 bin 744 olan hacizli gayrimenkul sayısı 2010 Mayıs ayında 3 bin 285’e ulaştı. Gayrimenkullerin muhammen satış bedeli de yüzde 18.7

Cumhuriyet Gazetesi
Bankalar Fabrika Zengini

İSMMMO’nun raporuna göre, bankaların bir yılda el koydukları malları yüzde 20 arttı, değerleri ise düştü.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) raporu, bankaların son bir yılda el koydukları malları yüzde 19.7 arttırdığını ortaya koydu.

İSMMMO’nun, bankaların internet sitelerinde ilan ettikleri satılık gayrimenkullerden yola çıkarak hazırladığı “Bankanızdan Satılık Fabrika-Mayıs 2010” başlıklı raporu açıklandı.

Rapora göre, 2009 Mayısı’nda toplam 2 bin 744 olan hacizli gayrimenkul sayısı 2010 Mayıs ayında 3 bin 285’e ulaştı. Gayrimenkullerin muhammen satış bedeli de yüzde 18.7 gerilemeyle 627 milyon liradan 510 milyon liraya indi.

El konulan fabrikaların muhammen bedeli 201 milyon lira olarak hesaplandı. Tekstil fabrikalarının ağırlıklı olduğu hacizli işlemlerde, un, yağ, çuval, halı, boya, ayakkabı fabrikaları ve beyaz eşya yan sanayii fabrikası ile otomobil yan sanayii fabrikaları da bulunuyor.

El konulan büyüklü küçüklü işyeri sayısı 228, dükkân sayısı da 331 oldu. Geçen yıl işyeri hacizlerinin sayısı 654 olarak kayıtlara geçti.

Hacizli gayrimenkullerde işyeri haczi en çok İstanbul, Ankara ve İzmir’de gözlenirken hacizli fabrikalarda Gaziantep, Samsun ve İzmir başı çekti.

İşyeri ve fabrika hacizlerinin yanı sıra 402 adet arsa, 1569 adet villa ve daire tipi konut, 77 adet bina ve 452 adet tarlaya da el konuldu.

Bankaların hacizli işyerleri arasında İstanbul’da bulunan balık restoranı en dikkat çekici haciz olarak kendini gösteriyor. Satılık işyerleri arasında bir düğün salonu, bir pansiyon, bir süpermarket de yer alıyor. Küçük işyerleri ve dükkânlar ile birlikte hacizli işyeri sayısı 601’e ulaşıyor.

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan da verilere ilişkin değerlendirmesinde, ekonomik krizin vatandaşı çift taraflı zarara uğrattığını, özellikle fabrika, işyeri ve tarla hacizleriyle ekonomiye ciddi zararlar verildiğine dikkat çekti. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bankalar-fabrika-zengini_81778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!