Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Bankalarla Yer Konusunu Görüştük'

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Merkez Bankası ile kamu bankalarının İstanbul'a taşınması kararı konusunda, "Hükümet, bilimsel olarak araştırıp, soruşturup, dünya konjonktürüne en uygun kararı vermiştir" dedi.

Milliyet Gazetesioplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Merkez Bankası ile kamu bankalarının İstanbul'a taşınması kararı konusunda, "Hükümet, bilimsel olarak araştırıp, soruşturup, dünya konjonktürüne en uygun kararı vermiştir" dedi.

İstanbul'a taşınma konusunda halen, Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası ile görüştüklerini, Merkez Bankası ile görüşmediklerini açıklayan Bayraktar, "Talep ederlerse onlara da yer veririz, yerimiz var" diye konuştu. Kamu bankalarının İstanbul'a taşınmasının, özelleştirme sürecinde bu bankaların cazibesini artıracağını da belirten Bayraktar, "Bundan ekstra bir kaynak sağlanacaksa, bu da devlete gitsin" dedi.

Bayraktar, 'altyapı sorunlarının ağırlaşacağı, nüfus artış hızının artacağı, dünyanın hiçbir yerinde merkez bankalarının başkent dışında olmadığı' eleştirilerine karşı da şöyle konuştu:

"Diğer ülkelerde Merkez Bankası başkentte olabilir ama Türkiye'nin durumu farklı. Bankalar İstanbul'da. Para Ankara'ya değil, İstanbul'a gelir ve İstanbul'dan para akar. Ataşehir'deki arsanın imar planı kesinleşmedi. Bu hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde ele alınabilir. Bu arazide kat sınırı yok. Bankalara verilecek arsalar için kıymet takdir komisyonları kurulmalı. Gelir paylaşımı projesi uygulasak da zararlı çıkmayız."

Plancılar: Dava açarız
Şehir Plancıları Odası 2. Başkanı Ali Rıza Nurhan ise kamu bankalarının İstanbul'a taşınması halinde şehrin nüfusunun 30 milyona ulaşacağını belirterek, "İstanbul eşittir Türkiye olur, kısacası İstanbul biter" dedi. Ataşehir'de finans merkezi yapılması planlanan arsaların, daha önce TOKİ, meslek odaları ve üniversitelerin bir araya gelerek düşük konut alanı olarak planlandığını hatırlatan Nurhan şöyle konuştu:

"Hazırladığımız bu ortak plana göre Ataşehir'deki bu arsalar düşük yoğunluklu konut alanı olarak planlanmıştı. Bunda amaç Kadıköy'deki nüfus yoğunluğunu dengelemekti. Şimdiyse bu arsalar yüksek yoğunluklu bir yerleşime dönüştürülmek isteniyor. Eğer finans merkezi olursa altyapı eksiklikleri bölgeyi yaşanmaz hale getirecek. Bu durumda biz dava sürecini başlatacağız. Finans merkezi olması durumunda İstanbul'un nüfusu 30-35 milyona dayanır. İstanbul bitecek. Zaten zor ayakta duran bir şehir."

Ataşehir'in finans merkezi olması durumunda bölgenin hem işyeri hem de konut olarak çok kalabalıklaşacağını, trafik başta olmak üzere altyapı sorunlarının kabusa dönüşeceğini belirten Nurhan, "Rahat etmek için Ataşehir'den konut alanlar, bu sıkıntılar nedeniyle bir süre sonra bu bölgeden kaçmak zorunda kalacak" dedi.

Topbaş: Başbakan Anadolu Yakası diyor, katılıyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise , Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasına karşı dile getirilen "Ankara'yı boşaltmak, başkenti İstanbul'a taşımak" gibi yanlış bir anlayışın gerilerde kaldığını belirterek, "Bu itirazlara katılmıyorum. İstanbul'a gelmesini, doğru bir adım olarak buluyorum" dedi.

Topbaş, Sağlık AŞ çalışmalarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında soru üzerine şöyle konuştu:
"Bazı itirazlar var, katılmıyorum. 'Ankara'yı boşaltmak, merkezlikten çıkarmaktan, başkenti İstanbul'a taşımak' gibi yanlış bir anlayış, gerilerde kaldı. Kendi kendimize oluşturduğumuz duvarları yıkmamız gerekiyor. Geçmişte 3 büyük imparatorluk döneminde İstanbul dünya merkeziydi. Bankerler, finans merkezi olduğu için İstanbul'daydı. Bu fonksiyonu yeniden kazandırılacak.

Bu fırsat var. Küresel sermayenin özellikle takip ettiği bir kent. Moskova ve Dubai'de finans merkezi olma konusunda çok ciddi adımlar atıyor. İstanbul'un böyle bir şansı ve olgusunu bir tarafa doğru bulmuyorum.

Merkez Bankası'nın yerini Başbakan açıklayacak. Asya yakasında olmasını özellikle istediler. Çünkü, 'İstanbul'un ağırlıklı hareketliliği Avrupa yakasındayken, Asya yakasının geçmişte biraz ihmal edildiğini, Boğaz geçişlerindeki yoğunluğu da kısmen azaltıcı ve bölgenin güçlenmesini arzu ettiğini' söyledi."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bankalarla-yer-konusunu-gorustuk_58783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!