Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Baraj Beldeyi Böldü, Karşı Yakaya Geçmek için 57 km Yol Kat Ediliyor

Yozgat'ın Esenli beldesine yapılan Gelingüllü Barajı, yöre halkı için eziyete dönüştü. 5 bin nüfuslu beldeyi ortadan ikiye bölen baraj, bölgedeki köprüleri de yuttu. 13 yıl önce sulama amaçlı yapılan Gelingüllü Barajı 5 bin nüfuslu Esenli beldesini ikiye böldü. Belde halkı akrabalarına gidebilmek için 57 kilometre yol kat ediyor.

Zaman Gazetesi/Aydın Hızlıca
Baraj Beldeyi Böldü, Karşı Yakaya Geçmek için 57 km Yol Kat Ediliyor

b>Yozgat'ın Esenli beldesine yapılan Gelingüllü Barajı, yöre halkı için eziyete dönüştü. 5 bin nüfuslu beldeyi ortadan ikiye bölen baraj, bölgedeki köprüleri de yuttu. 13 yıl önce sulama amaçlı yapılan Gelingüllü Barajı 5 bin nüfuslu Esenli beldesini ikiye böldü. Belde halkı akrabalarına gidebilmek için 57 kilometre yol kat ediyor.

Kendi arazisine veya belde merkezine gitmek isteyenler, 57 kilometre yol gitmek zorunda kalıyor. Kış mevsiminde ulaşım şartları daha da ağırlaşıyor. Dağlar geçit vermediği için belde sakinleri, buz tutan baraj yüzeyini yol olarak kullanıyor. Bu da ölüm riskini beraberinde getiriyor. Bugüne kadar 7 kişi, baraj sularında boğularak hayatını kaybetti. 15 bin dönümlük tarım arazisini sulamak amacıyla inşa edilen Gelingüllü Barajı'nın hikâyesi 1980'li yıllara dayanıyor. DSİ tarafından projelendirilen barajın ihalesi 1986'da yapıldı. Sekiz yılda tamamlanan barajda su tutulmasıyla birlikte tehlike de baş gösterdi. 241 milyon metreküp su hacmine sahip baraj, Esenli beldesini ikiye böldü. V şeklinde su toplayan baraj, bazı mahalleleri belde merkezinden ve kamu kurumlarından 57 kilometre uzaklaştırdı. Su, telefon faturalarını ödemek için belediyeye gitmek isteyenler ile barajın ortasında kalan tarlalarını işlemek isteyen halk, bu yolu dolaşmak zorunda kaldı. Defalarca yetkililere baraja bir köprü yapılması için müracaatta bulunan vatandaşlar soruna çözüm bulamadı. Konuyu Cumhurbaşkanlığı makamına kadar taşıyan belde halkı, devletten beklediklerini görmeyince son çare olarak bir feribot talep ettiler. Bu konuda dönemin valisinden de izin verileceği sözünü alan Esenliler, tarım makinelerini ve yolcuları taşıyabilecek bir feribot inşa ettiler. Ancak valiliğin izin vermemesi üzerine bu girişim de sonuçsuz kaldı.

Esenli Belediye Başkanı Salih Aplak, barajın belde halkına büyük güçlükler yaşattığını söylüyor. 12 yıldır yapılmayan köprü nedeniyle 7 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Başkan Aplak, "Gelingüllü Barajı 12 yıl önce yapıldı. Topraklarımızı sulayabileceğimiz için ilk başta sevindik. Ancak kısa sürede bu sevincimiz kâbusa dönüştü. Topraklarımızın yarısı ve halkımızın bir kısmı barajın karşı kıyısında kaldı." dedi. Aplak, bu konuda dönemin DSİ şube müdürünün, kendilerine köprü sözü verdiğini; ancak yerine getirmediğini savundu.

Kış mevsiminde yollar kapandığı için anne-babasının cenazesini başka bir ilçeye defnetmek zorunda kaldığını söyleyen Şevket Saraç da barajın mağdurlarından. Saraç, "Bizim evlerimiz barajın karşısında kaldı. Beldemiz Esenli'ye gelebilmek için kilometrelerce yol gidiyoruz. Hastamız olduğu zaman ilçeye ve Yozgat'a ulaşamıyoruz. Cenazelerimizi evimize getiremedik. Kış ayında vefat eden annemi ve babamı Sorgun ilçesine gömdük. Mezarına gidip bir dua bile okuyamıyorum." diye konuştu.

Esenli Belediye Başkanı Aplak'ın eleştirilerini sorduğumuz dönemin Yozgat Valisi Gökhan Sözer ise iddiaları kabul etmedi. Sözer, "Benim valiliğim döneminde böyle bir istek gelmedi. Ne dilekçe ne başka bir şekilde feribot talebi geldi." dedi. DSİ yetkilileri ise barajın üzerine köprü yapılması konusunda birbiriyle çelişen açıklamalarda bulundu. Genel müdürlük önce köprü için kendilerine proje gelmesi halinde bunu bir yılda hayata geçireceklerini açıkladı. Ardından da baraj üzerine yapılacak köprünün maliyetinin 5-10 milyon YTL arasında olacağını belirterek, bölgedeki yol durumunun böyle bir yatırımı gerektirmediğini kaydettiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baraj-beldeyi-boldu-karsi-yakaya-gecmek-icin-57-km-yol-kat-ediliyor_50032.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!