Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Baraj Nereye Kurulmalı?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Kaptan, tarım topraklarına en az zarar verecek nehir yataklarına kurulmayan barajların, erozyon riskini artırdığını bildirdi.

bianet.organakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Kaptan, tarım topraklarına en az zarar verecek nehir yataklarına kurulmayan barajların, erozyon riskini artırdığını bildirdi. Kaptan, barajların kapatıldığı zaman, verimli alüvyon toprakların sular altında kaldığını, barajların bu nedenle, nehir yataklarının dar olduğu tarım topraklarını az içeren yerlere yapılması gerektiğini söyledi.

Baraj çevreleri ağaçlandırılmalı
Türkiye'deki barajların en büyük sorununun erozyon olduğunu belirten Kaptan, şunları kaydetti:

"Tarım topraklarına en az zarar verecek nehir yataklarına kurulmayan barajlar, erozyon riskini artırıyor. Barajlar kurulduktan sonra çevresi ağaçlandırılmalı, mera çalışmaları yapılmalıdır. Erozyon sorunu önlenirse, barajlar doğaya bir çok katkı sağlar. Örneğin suyla beslenen canlılarda artış gözlenir. Temiz enerji kaynağı sağlar. Dolan barajlar tarıma kazandırılarak daha verimli ürün elde edilir."

Kaptan, ayrıca Türkiye'deki barajların sayısının yetersiz olduğunu, kapasitenin üç kat daha fazla artırılması gerektiğini ifade etti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/baraj-nereye-kurulmali_47730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!