Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Barajın Boş Tarafı Ağır Basıyor

Aralık-şubat aylarının kurak geçmesi barajlarda doluluk oranlarının yarı yarıya düşmesine neden oldu. İstanbul'un hiç yağış almaması durumunda yaklaşık 200 günlük suyu kaldı. En büyük sıkıntı ise günlük su ihtiyacı 1 milyon metreküp olan Ankara'da yaşanıyor.

Milliyet Gazetesi/Serhat OĞUZ
Barajın Boş Tarafı Ağır Basıyor

evlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) verilerine göre, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa şehirlerinde içme suyu veren barajlarda doluluk oranı geçen yıla oranla azaldı. En büyük sıkıntı Ankara'da yaşanırken, 4 büyükşehrin barajlarındaki toplam doluluk oranı yüzde 43.2'den 24.2'ye düştü. Son 50 yılın en kurak kışını yaşayan İstanbul'daki barajların toplam doluluk oranı geçen yıl 23 Mart'ta yüzde 98.59'ken bu yıl 23 Mart'ta yüzde 53.86 oldu.

Uzmanların yaptığı küresel ısınma ve kuraklaşma uyarısını, barajların doluluk oranı da doğruluyor. Özellikle İç Anadolu, Ege ve Marmara'da barajlardaki su oranlarında ciddi düşüşler var. En ciddi sıkıntı sulama maksatlı barajlarda yaşanıyor.

Yeterli su depolanamadı
İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan sulama barajlarında yeterli miktarda su depolanamadı. Menderes Havzası'nda ise su yetersizliği had safhaya ulaştı. Kurak bir periyodun hüküm sürdüğü İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan DSİ Konya bölgesi barajlarında doluluk oranı 22 Mart itibariyle yüzde 23.4 civarındaydı. Toplam 120 sulama barajının 28'inin doluluk oranı yüzde 10'un altında, 17 baraj yüzde 11-20 arasında, 21 baraj yüzde 21-30, 30 baraj ise yüzde 51-70 arasında doluluğa sahip. Enerji amaçlı barajların büyük bölümünün yağış sıkıntısının yaşanmadığı Doğu illerinde olması nedeniyle, bu alanda ciddi bir sıkıntı beklenmiyor. Geçen yıla göre oluşan bu farkın nedeni aralık-şubat aylarının kurak geçmesi. Barajların en büyük kaynağı olan kar yağışının da yeterli olmaması, doluluk oranlarının düşmesine yol açtı.

'Fazla su tüketen bitki ekmeyin'
DSİ yetkilileri, martın son günlerinde başlayan yağışların nisan ayı sonuna kadar devam etmesi halinde barajlardaki doluluk oranlarının yükselmesini umuyor. DSİ yetkilileri, özellikle kuraklık yaşanan sulama barajlarının olduğu bölgelerdeki yerel yöneticilere ve çiftçilere fazka su tüketen bitkilerin ekilmemesi uyarısında bulunmayı planlıyor.

DSİ kuyu izni vermeyi durdurdu

DSİ Edirne 11. Bölge Müdürlüğü, Ergene Havzası'ndaki yeraltı su rezervlerinin azalması nedeniyle sanayicilere kuyu açma ruhsatı vermeyi durdurdu. Devlet Su İşleri Muratlı, Çerkezköy ve Çorlu'da su rezervlerinin azalması üzerine böyle bir karar alındığını bildirdi. Edirne'de 409, Tekirdağ'da 1108, Kırklareli'nde 417 ruhsatlı ve ayrıca çok sayıda ruhsatsız kuyu bulunduğunu belirten DSİ yetkilileri, "Kuyulardan 61 milyon metreküp su çekilmesi gerekirken, sanayi kuruluşları 110 milyon metreküp su çekiyor. Sanayici ruhsatın yaklaşık 2 katı su çektiği için kuyular boşaldı. Bu nedenle yeni ruhsat ve kullanma belgesi vermiyoruz" diye konuştu. DSİ 11. Bölge Müdürü Numan Gündüz, bölgede kuraklık riski nedeniyle 2008'de su sorunu yaşanabileceğini belirtti.

Büyükşehirlerde su seviyeleri ciddi oranda geriledi
İstanbul: İSKİ verilerine göre, İstanbul'da son 5 yılda 23 Mart tarihlerinde barajların doluluk oranı yüzde 90'ın altına hiç düşmezken bu yıl 23 Mart'ta yüzde 53.86'ya kadar geriledi. İstanbulluların günlük su tüketimi ortalama 2 milyon metreküp. Şu anda barajlarda kalan toplam miktar ise 465 milyon 246 bin metreküp. Bu tabloya göre, hiç yağış alınmaması durumunda İstanbul'un 6-7 aylık (yaklaşık 200 gün) suyu kaldı. İSKİ yetkililerine göre, mevcut su rezervi, bir sonraki yağış mevsimine kadar yetecek düzeyde, ancak yine de su tüketim alışkanlıklarına dikkat etmek gerekiyor. Meteoroloji uzmanlarına göre, İstanbul aynı kuraklığı önümüzdeki yıl da yaşayabilir.

Ankara: Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) verilerine göre, geçen yıl 371 milyon 149 bin metreküp olan su miktarı bu yıl 131 milyon 914 bin metreküp seviyesine düştü. Ankara'nın en büyük barajı olan Çamlıdere'de kullanılabilir su miktarı 97.3 milyon metreküp seviyesinde. Bu barajda, pompa seviyesinin altında kaldığı için kullanılamayan 100 milyon metreküp ölü hacmin de alınabilmesi için yapılan yeni pompalar sayesinde su miktarı biraz daha artacak. Ancak günlük su ihtiyacı 1 milyon metreküp olan Ankara'da yağışların yeterli olmaması durumunda ciddi sıkıntılar bekleniyor.

İzmİr: DSİ 2. Bölge Müdürlüğü kontrolündeki bölgede İzmir'de 8, Manisa'da 4, Uşak'ta 1 baraj var ve barajların doluluk oranı ciddi ölçüde düştü. 13 barajdaki doluluk oranı geçen yıl yüzde 60-70 seviyesindeyken, bu yıl yüzde 46-47 seviyesine indi. DSİ'ye göre barajlarda hiç yağmur yağmaması durumunda yine de 1 yıl yetecek kadar su var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/barajin-bos-tarafi-agir-basiyor_53001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!