Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Barajlar Kültürel Varlıkları Yok Edecek

Ege Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan doğal ve kültürel varlıklara dikkat çekti. Doğa Derneği tarafından hazırlanan Türkiye’de yapımı tamamlanmış ve yapılması planlanan barajları gösteren bir haritayı gösteren Yard. Doç. Dr. Sağlamtimur,

Hürriyet Ege
Barajlar Kültürel Varlıkları Yok Edecek

Ege Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan doğal ve kültürel varlıklara dikkat çekti.

Ege Üniversitesi (EÜ) 50. Yıl Köşkü Sanat Galerisi’nde, EÜ Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur’un konuşmacı olarak katıldığı ‘Kazılarımızı Tanıyalım, Ilısu Barajı’nın Suları Altında Kalacak Olan Botan Vadisi’ndeki Arkeolojik Kazılar: Türbe Höyük, Başur Höyük, Çattepe Höyüğü, Motit Kalesi’ konulu söyleşi düzenlendi. 4 kazıya ilişkin bilgiler veren Yard. Doç. Dr. Sağlamtimur, Botan Vadisi’ne 2002 yılında başladıkları  kazıların Başur Höyüğü ve Çattepe Höyüğü’nde sürdüğünü, Türbe Höyüğü ve Motit Kalesi’nde ise tamamlandığını söyledi.

Çalışmalarımız sürecek

Doğa Derneği tarafından hazırlanan Türkiye’de yapımı tamamlanmış ve yapılması planlanan barajları gösteren bir haritayı gösteren Yard. Doç. Dr. Sağlamtimur, bölgede Ilısu Barajı dışında 11 baraj daha yapılacağını dile getirdi. Yard. Doç. Dr. Sağlamtimur, Ilısu Barajı’nın yapım kararının 1954 yılında alındığını hatırlatarak, “Ancak kazı çalışmalarının 10 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Bölgede bulunan doğal ve kültürel varlıkların kurtarılması pek mümkün görünmüyor. Çünkü gerek baraj planlamaları, gerek yetersiz kazı ekibi ve bütçesi bu varlıkların tümünün kurtarılmasını imkansız kılıyor. Ancak biz yine de bölge sular altında kalana dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

ETİKETLER: çevre arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/barajlar-kulturel-varliklari-yok-edecek_79382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!