Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bartın Evleri Kaynak Bekliyor

Bartın’da, koruma altında bulunan 260 tarihi evin restore edilerek turizme kazandırılması için kaynak bekleniyor.

NTV-MSNBC/AA
2 Bartın Evleri Kaynak Bekliyor

artın’da, koruma altında bulunan 260 tarihi evin restore edilerek turizme kazandırılması için kaynak bekleniyor.

Genellikle bahçe içinde bulunan, “daraba” denilen çitlerle çevrili, Osmanlı mimarisini yansıtan tarihi evler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan kaynak sağlanması durumunda restore edilerek turizmin hizmetine sunulacak.

Çoğunlukla 3 katlı olarak inşa edilmiş tarihi Bartın evleri, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ilan edilen Tanzimat Fermanı’nın getirdiği sanat akımlarının mimarideki yansımalarını günümüze taşıyor.

Karabük’ün Safranbolu İlçesi’ndeki konaklarla mimari açıdan benzerlik göstermedikleri belirtilen, yapı malzemesi olarak meşe, gürgen ve çam ağaçları kullanılan evlerin en önemli özelliği, sokak ya da ön cephe yönünde, doğal bitkisel çizgilerin yanı sıra çiçek ve hayvan figürlerine ağırlık veren “art nouveau” ve “barok” sanatlarını yansıtması.

GÖÇMEN: SAFRANBOLU ÖRNEK ALINMALI

Bartın Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Göçmen, kentteki tarihi evlerin genellikle bir arada bulunmadığı ve restore edilmedikleri için turizme kazandırılamadıklarını söyledi.

Safranbolu’daki konakları yılda binlerce kişinin gezdiğini, Bartın’ın coğrafi bakımdan bu ilçeye yakın olmasının turizm potansiyelini artırabileceğini belirten Göçmen, şöyle konuştu: “Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan izin alınmadan evlere hiçbir fiziksel müdahale yapılamamakta. İlgili bakanlıktan evlerin restorasyonu için karşılıksız kaynak sağlanması konusunda girişimlerimizin olumlu sonuçlanacağına inanıyoruz. Çünkü, kentimizdeki 260 civarındaki evin sadece çok azı onarılmış durumda. Özellikle 8-13 evin bir arada bulunduğu mahallelerdeki konakların turizme kazandırılması hedefleniyor. Safranbolu’nun tarihi evleriyle sağladığı turizm potansiyeli örnek alınmalıdır.”

Göçmen, Bartın’ın tarihi özelliklerinin yanı sıra doğa güzellikleriyle de ilgi çektiğini, ilin kültürel mirasını koruma ve gelecek kuşaklara aktarma konusunda özveriyle çalıştıklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bartin-evleri-kaynak-bekliyor_31351.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • bartın turizm müdürünü tebrik ediyorum, bu takipçiliğinin diğer illerdeki yetkililere de örnek olmasını ümit ediyorum. bir de bu tür girişimde bulunacak olanlara fikir vererek yardımcı olunması gerektiğini düşünüyorum. Nereye nasıl müracaat edilecek kim ilgilidir nasıl takip edilir maliyetini kim çıkarır gibi... YANITLA
  • çok güzel ve dikkat çekici YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!