Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Başbakan Pera Palas Oteli'ni Açtı

Kalkavan ailesine kiralanan ve 2008'den bugüne baştan başa restorasyon geçiren tarihi Pera Palas oteli 26 Eylül 2010 Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Devlet Bakan AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış'ın katılımıyla açıldı.

Cumhuriyet Gazetesi
Başbakan Pera Palas Oteli'ni Açtı

Kalkavan ailesine kiralanan ve 2008'den bugüne baştan başa restorasyon geçiren tarihi Pera Palas oteli 26 Eylül 2010 Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Devlet Bakan AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış'ın katılımıyla açıldı.

Otelin giriş kapısındaki temsili kurdeleyi kesen Başbakan Erdoğan, konuşmasında otelin tarihiyle ilgili bilgiler verdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş çalışmalarını burada yaptığını, ilk asansörün İstanbul’a Pera Palas Oteli’yle geldiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, otelin turizm dünyasına hayırlı olmasını diledi. Başbakan ve bakanlar kurdele kesiminin ardından Atatürk'ün 101 numaralı Müze Odası'nı da gezdiler, Başbakan çıkışta otelin defterini imzaladı. Açılışa Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kalkavan ailesi ve konukları katıldı. Otelin bu yılki 29 Ekim kutlamalarında Balo düzenlenmesi bekleniyor.

Pera Palas'ın Tarihçesi

19. yüzyıl başlarında gelişen teknoloji ile ulaşım imkanları artınca, dünyanın göz bebeği olan kentin büyülü kimliği, yavaş yavaş keşfedilmeye başlandı. Boğaz sırtlarındaki erguvanları, Mimar Sinan'ın eserlerini, 40 dilin konuşulduğu İstanbul sokaklarını görmeye gelen konukları rahat ettirmek için, önce mütevazı pansiyonlar açıldı.

Dünyaca ünlü Orient Express, doğudaki son durağı olarak İstanbul'u seçtiği yıllarda yolcularının alışkın oldukları üst düzey standartları sunabilecek bir otel henüz yoktu. Ancak kısa süre sonra, kuruluşu için ilk çalışmaların 1892 yılında başladığı ve açılış balosunun da 1895 yılında yapıldığı Tepebaşı'ndaki Pera Palace Hotel, bu boşluğu doldurdu.

Kente birçok eser kazandıran mimar Alexander Vallaury'nin tasarladığı Pera Palace Hotel, oryantalist, art nouveau ve neo-klasik tarzların bir arada kullanıldığı mimarisiyle, İstanbul'un en ihtişamlı yapılarından biri olarak başladı yaşamına.

Birçok ilkleri barındıran Pera Palace Hotel, Osmanlı sarayları dışında elektriğin verildiği, kentin karanlığını aydınlatan ilk ve tek binaydı. İlk elektrikli asansör de Pera Palace Hotel'deydi. İngiliz yazar Daniel Farson, bu asansörü şöyle anlatıyordu; "Dökme demir ve ahşaptan yapılmış dünyanın en güzel asansörüdür. Bu asansör reverans yapan bir kadın gibi yükselir. Turistler gözlerini bu müthiş sevimli ve aristokrat asansörden ayıramazlar."

Dönemin tek akar sıcak suya sahip banyoları da, Pera Palace Hotel misafirlerine sunulan bir ayrıcalıktı. İhtişamlı avizelerin aydınlattığı yüksek tavanlı geniş salonları boş kalmıyor, unutulmaz çay ve dans partilerine ev sahipliği yapıyordu.

İstanbul kent kültürünün yüz yılı aşkın süredir en değerli simgelerinden biri olan Pera Palace Hotel, II. Meşrutiyet'in ilanı, I. Dünya Savaşı, İstanbul'un işgali, Kurtuluş Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve II. Dünya Savaşı gibi, hem Türkiye'nin hem de dünyanın tarihini değiştiren birçok önemli olayın da vakur ve sessiz tanığı oldu.

 

ETİKETLER: restorasyon kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakan-pera-palas-otelini-acti_82817.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!