Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başbakan’a 60 Bin e-posta

Doğa Derneği’nin, Ilısu Barajı çalışmalarının durdurulması ve Hasankeyf'in UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesi için başlattığı kampanya kapsamında Başbakan Erdoğan'a 60 bin elektronik posta gönderildi.

NTV
2 Başbakan’a 60 Bin e-posta

Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güven Eken, Ilısu Barajı çalışmalarının durdurulması ve Hasankeyf'in UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesi için kampanyayı geçen sene başlattıklarını ve ilk aşamada amacına ulaştığını belirtti. Bu amaçla derneğin başlattığı kampanya kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 60 bin elektronik posta gönderildi.

Ilısu Barajı için uluslararası konsorsiyumun projeden desteğini çektiğini anımsatan Eken, Türkiye'de projeye destek veren iki yerli bankaya da projeden çekilmeleri yönünde görüşmelerde bulunduklarını anlattı.

Elektronik posta kampanyasının geçen sene başladığını belirten Eken, şunları söyledi;

''Türkiye'nin dört bir yanından insanlar katılıyor. 60 bin kişiyi geçti destekçi sayısı. Projeye Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Sezen Aksu, Tarkan, Orhan Gencebay, Okan Bayülgen gibi önemli isimler de destek veriyor. Projeyle ilk hedefimize ulaştık. İlk amacımız Avrupa ülkelerinin projeden çıkmasıydı, yabancılar finans desteğini çekti. Ancak Ilısu Barajı projesi durdurulmadığından kampanya devam ediyor. Taleplerimizi içerin elektronik postalarımızı gönderdik, yanıt bekliyoruz. Önümüzdeki aylarda çalışmalarımız daha da hızlanacak.''

Hasankeyf'in UNESCO dünya mirası listesine alınması için gerekli olan 10 kriterden 9'unu karşılayan dünyadaki ''tek bölge'' olduğunu savunan Eken, ''Mısır'daki piramitler UNESCO Dünya Mirası listesi için gerekli kriterlerden 4'ünü sağlarken, Hasankeyf 9 kriteri taşıyor. Bu nedenle UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesi gereken bir yer ama şimdiye kadar böyle bir girişim yok'' dedi.

Eken, Hasankeyf'in ''kurtarılması'' ve dünya mirası listesine alınması için 11 Nisan’da iki günlük bir konferans düzenleneceğini belirterek, bu konferansa çeşitli ülkelerden uzmanların da ilçeye geleceğini kaydetti.

Bu çalışmanın Hasankeyf'in dünya mirası olması için ilk bilimsel çalışma olacağını dile getiren Eken, Ilısu Barajı'nın yapımı durdurulana ve Hasankeyf dünya mirası ilan edilinceye kadar çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi. (AA)


 

http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakana-60-bin-e-posta_78215.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Kültürün ve doğanın korunması, yarınlara, insanlığa kalması hepimizin vazifesi. Bütün Türkiye bir açık hava müzesi, bunun bilincinde olmalı, ayıplar işlememeliyiz. YANITLA
  • Hasankeyf tarihi bölgesinin bulunduğu alandaki nehrin memba ve kaynak kısımlarında, ileride yapılması düşünülen baraj gölünün sularını tutacak istinat duvarları yapılmaz mı?Madem ki hem bizim için hem dünya için önemli bu parayı vermeye değer,sanıyorum.Saygılarımla meslektaşlarıma arz ederim. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!