Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Başbakan'ın Kent Hastaneleri için İnşaat Firmaları Yarışa Girişti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘büyük kent hastaneleri projesi’nde ilk adımlar atılıyor. Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) arazi tahsisini yaptığı projede altı ilde araziler belirlenirken, üç ilde de ihale için düğmeye basıldı. Ankara ve Kayseri’de ön yeterlilik ihalesine katılmaya hak kazanan firma ve ortaklıkları açıklayan Sağlık

Radikal Gazetesi
Başbakan'ın Kent Hastaneleri için İnşaat Firmaları Yarışa Girişti

aşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘büyük kent hastaneleri projesi’nde ilk adımlar atılıyor. Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) arazi tahsisini yaptığı projede altı ilde araziler belirlenirken, üç ilde de ihale için düğmeye basıldı. Ankara ve Kayseri’de ön yeterlilik ihalesine katılmaya hak kazanan firma ve ortaklıkları açıklayan Sağlık Bakanlığı, Elazığ için de ön yeterlilik ilanına çıktı. Özel Hastaneler Birliği (OHSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Reşat Bahat, “Devlet çok güzel hastaneler açacak ama bunların işletmesini kendi yapacak. Özel sektöre sağlık dışı alanların işletmesi devredilecek. Özel sektörün işletme deneyiminin kullanılmayacağı bu sistem batar. Bu projeyle özel sektörün büyümesi engelleniyor” dedi.

Erdoğan’ın “1 milyon metrekarelik büyük yerler. Artık hastayı röntgen için, tetkik için sokakta, hastane bahçesinde sedyeyle dolaştırma devri bitecek. Sağlık sektörünün üçte biri bu kent hastaneleri sisteminden oluşacak” açıklamasıyla duyurduğu kent hastaneleri, kamu-özel sektör ortaklığıyla gerçekleşecek. Büyük kent hastaneleri projesi kapsamında, TOKİ kanalıyla bulunacak arazide hastanenin müteahhitlik hizmeti özel sektöre verilecek.

AVM’ler de kurulacak

Hastanenin işletmesi Sağlık Bakanlığı’na devredilirken; sağlık dışı kafe, otopark, yemekhane, otelcilik, alışveriş merkezi, süpermarket gibi hizmetlerin işletmesi özel sektör tarafından yapılacak. Bu nedenle ön yeterlilik alan firma ve ortaklıkların çoğunluğunu büyük inşaat firmaları ve holdingler oluşturdu. Limak, İçtaş gibi ünlü inşaat firmaları yanlarına bazı sağlık kurumlarını da ortak alarak ihaleye hazırlanırken Medical Park projeyle ilgilendiğini açıkladı. Medicana’nın teklif vermek üzere görüşmelerde bulunduğu öğrenilirken Memorial ise, Limak ve Kur ile Ankara Etlik’teki ön yeterlilik aldı.

İşletmenin Sağlık Bakanlığı’nda olmasına tepki gösteren OHSAD Başkanı Dr. Reşat Bahat, “Bu projeyle özel sektörün büyümesi engelleniyor” dedi. Tek bir kent hastanesi projesinin ortalama maliyetinin 250-300 milyon doları bulacağını belirten Medical Park Biyomedikal ve Teknik Hizmetler Direktörü Özgür Dumlu ise “Böylesi büyük projelerde işletme özel sektörün elinde olmalıydı. Ancak sosyal devlet açısından bakıldığında işletmeyi Sağlık Bakanlığı’nın yapması normal” diye konuştu. Proje için halen 3 ilde düğmeye basıldı. İstanbul’da kent hastanesi için İkitelli gündemde. Sağlık Bakanlığı Elazığ için ilana çıktı. Ankara ve Kayseri’de ise ön yeterlilik ihalesine katılmaya hak kazanan firmalar belli oldu.

Yeterlilik alan 9 firma

Ankara Etlik entegre sağlık kampusü yapım işleri ile ürün ve hizmetlerin temin edilmesi işi için ön yeterlik ihalesine katılmaya hak kazanan 9 firma ve ortaklık ise Limak-Kur-Memorial İş Ortaklığı, İÇ İçtaş-Dia Holding İş Ortaklığı, Vamed-Türk Philips-Philips Medikal İş Ortaklığı, YDA İnşaat-İnso-Summa Turizm İş Ortaklığı, İmpresa Pizzarotti, Yenigün İnşaat İş Ortaklığı, Obrascon Huarte, Güriş İnşaat, Alsim Alarko ve Astaldi-Türkerler İş Ortaklığı oldu. Kayseri entegre sağlık kampusü yapım işleri ile ürün ve hizmetlerin temin edilmesi işinin ön yeterlik ihalesine katılmaya hak kazanan 8 firma ve ortaklık ise şunlar: Alsim Alarko, Yıldızlar İnşaat-Lend Lease Europe Holdings İş Ortaklığı, IC İçtaş, YDA İnşaat-İnso İş Ortaklığı, Güriş İnşaat, Astaldi-Türkerler İnşaat İş Ortaklığı, Vamed-Türk Philips İş Ortaklığı ve Obrascon.

Yeni projede sistem nasıl işleyecek?

Kent hastaneleri projesi çoğunlukla Avrupa’da uygulanıyor. Proje için uygun araziyi TOKİ bulacak. İnşaatı ihale yöntemiyle yatırım finansmanını sağlamış büyük müteahhitlik firmaları yapacak. Böylece toplam yatırımın yüzde 80’ine yakınını özel sektör üstlenmiş olacak. Devlet işletmenin yanısıra bir kısım ekipmanın da yatırımını yapacak. 1 milyon metrekarelik alanlarda yapılması planlanan hastanelerin içinde kanser, kadın doğum, genel cerrahi, ortopedi gibi büyük bölümler yer alacak. Yanına işletmeci ya da ekipman firmalarını alan şirket ise, hastanenin sağlık dışındaki tüm hizmetlerini üstlenecek. Cafe, otopark, yemekhane, otelcilik, alışveriş merkezi, süpermarket gibi hizmetlerin yanısıra laboratuvar, radyoloji, radyoterapi gibi alanlar da işletmeciye devredilebilecek. Böylece şirketin en fazla 10 yıl içinde yatırımını geri alması sağlanacak.

Özel sektör olmazsa proje batar

Özel hastane yatırımlarının tamamen durduğu bu dönemde sektörün fasoncu gibi kullanılmasının çok yanlış olacağını ifade eden Reşat Bahat, yatırımların yüzde 90’ının kamudan kaynaklandığına dikkat çekti. Şu anda özel hastane ruhsatı sayısının 450 olduğunu belirten Bahat, “Ancak bunların önemli bir kısmının içi boş. Devlet büyük hastaneler yaparken, en azından ruhsatlı özel hastanelerin de büyümesine imkan tanınmalı. Finansman sağlansın zaten özel sektör yatırım yapar” dedi.

Önümüz kesilmesin

Devletin özellikle teknoloji yenileme konusunda özel sektörün deneyimi olmadan işi yürütmesinin imkansız olacağına işaret eden Bahat, ayrıca bazı bölgelere ihtiyacın çok üstünde yatırımlar yapılırken bazı bölgelerde de ihtiyacın çok altında yatırım yapıldığına dikkat çekti. “Bu iş kahraman bakanlar ve genel müdürler sayesinde şimdilik devam ediyor” diyen Reşat Bahat, özel sektörün önünün kesilmesiyle rekabetçi bir ortamın da engellenmiş olduğunu vurguladı. Projenin amacının ‘hastane kentleri’ oluşturmak olduğunu anlatan Medical Park Biyomedikal ve Teknik Hizmetler Direktörü Özgür Dumlu ise, tek bir hastanenin ortalama maliyetinin 250-300 milyon doları bulacağını söyledi. Proje sayesinde devletin çok fazla yatırım yapmasına ve riske girmesine gerek kalmayacağını belirten Özgür Dumlu, “Tam tersine minimum yatırımla hizmet kalitesini artırmış olacak” diye konuştu.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakanin-kent-hastaneleri-icin-insaat-firmalari-yarisa-giristi_82902.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!