Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Başka Bir Okul Mümkün!

Başka Bir Okul Mümkün Derneği, Ankara’da eğitim kooperatifi kurarak çalışmalara başladı. Eğitimciler, Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi ile ortak çalışmalar yürütecek.

yapi.com.tr
Başka Bir Okul Mümkün!

“Mutlu çocuklar için mutlu okullar’’ hedefleyen Başka Bir Okul Mümkün Derneği (BBOM), Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi ile ortak adımlar atıyor. Eğitimciler ve gönüllülerin 2009’da kurduğu dernek, Ankara’da eğitim kooperatifini oluşturarak çalışmalara başladı. ‘’Başka Bir Okul Mümkün’’ diyerek yola çıkan BBOM Derneği deneyimlerini Ankara’ya taşıyor. Proje öğrenmeyi yaşamdan ayırmayan, çocuğun bireysel özelliklerini temel alan, demokratik katılımla yönetilen, ekolojik dengeye saygılı, ticari kar amacı gütmeyen, bir okul modelini Ankara İncek’te gerçekleştirmeyi hedefliyor. Anasınıfının da yer alacağı okul, ilköğretim okulu olarak eğitimcileri ve gönüllüleri ile Eylül’de açılacak.

Farkındalık yaratmak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni ziyaret eden BBOM eğitimcileri, Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi ile ortak çalışmalar yürüteceklerini açıkladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ortak projelere ilişkin olarak şunları söyledi: “ Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi olarak 12 yıldır MEB ve Ankara Valiliği ile okullarda kentlilik bilinci konusunda ortak çalışmalar yürütüyoruz. BBOM ile kesiştiğimiz, ortak çalışabileceğimiz alanlar var. Her iki çalışmada çocukların mekana dair öz inisiyatifini, çocuklarda doğaya, mekana, yapılı çevreye karşı farkındalık yaratmayı önemsiyor. Yaptığımız çalışmalarda çocuklar kent ve  mekanlar hakkında çözüm öneriyorlar. Çocuk parkları, okul mekanları, çocuklarla birlikte tasarlanıyor. BBOM projesi demokratik katılımla çocukları önemseyen bir proje, bu nedenle birlikte çalışmalar, atölyeler yürütmek, deneyimlerimiz aktarmak, deneyimlediklerini hissetmek bizim için de önemli. Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi ile gönüllü mimarlar BBOM projesinde çocuklarla bir araya gelerek, başka bir okulun mümkün olduğunu gösterecek çalışmalar yürütecek.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/baska-bir-okul-mumkun_119466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!