Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkan Cevat Durak'a Tersane Tepkisi Geldi

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'a, Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer'dan tepki geldi. Erginer, "Askeri tersaneye 'Buradan çıkın, gidin' diyoruz. Peki biz nasıl denizci bir milletiz? Tersaneyi dağ başına mı yapacağız? Evet tersane taşınsın, Körfez'i de betonla dolduralım. Karşıyaka ile Alsancak birleşsin, üzerine de

Yeni Asır Gazetesi
Başkan Cevat Durak'a Tersane Tepkisi Geldi

Alaybey Tersanesi'nin kaldırılması için çalışma başlattıkları açıklayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'a, Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer'dan tepki geldi. Erginer, "Askeri tersaneye 'Buradan çıkın, gidin' diyoruz. Peki biz nasıl denizci bir milletiz? Tersaneyi dağ başına mı yapacağız? Evet tersane taşınsın, Körfez'i de betonla dolduralım. Karşıyaka ile Alsancak birleşsin, üzerine de bina dikelim. Park bahçe yapıp, kafeler kuralım, manzaraya karşı çay içelim" dedi.

Ekim ayındaki meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Cevat Durak, 1960'lı yıllardan beri kullanılan ilçe girişindeki tersanenin taşınması için görüşme yaptıklarını açıkladı. Durak, söz konusu toplantıda "İlçemizin doğal estetik yapısını bozduğunu düşündüğümüz tersanenin kaldırılması için girişimlerimiz sürüyor" açıklamasında bulundu.

Aradan geçen süre içinde belediyenin çalışmalarının sürdürmesi üzerine Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer, sessizliğini bozdu. "Biz önce bunun gerçekleşmeyecek bir çalışma olacağına inandığımız için açıklama yapmadık, ancak konuyla ilgili yazışmaların sürdüğünü anladık" diyen Erginer, İzmir Tersane Komutanlığı'na bağlı yerin askeri tersane olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "Zamanında limanı kapatmaya çalıştılar, şimdi tersaneye taktılar. Utanarak söylüyorum, Çanakkale'den İskenderun'a kadar bir tek sivil tersanemiz yokken, askeri tersaneyi buradan çıkarılım diyoruz. Peki biz nasıl denizci millet ve denizci ülke olacağız? Tersaneleri, marinaları dağ başında mı yapalım?"

Gelişmiş ülkelerin tamamının denizcilikte de ilerlediğini söyleyen Erginer, Manhattan, New York Limanı'nı örnek göstererek, "Dünyadaki bu tür liman kentlerinin ortak özelliği, limanların etrafına kurulmuş olmalarıdır. 'Biz şehir merkezinde tersane istemiyoruz, liman istemiyoruz, kruvaziyer istemiyoruz' deniyor. Yahu biz ne istiyoruz? Körfezi betonla dolduralım, geniş bir saha elde edelim, üzerine bina dikip yanlarına yeşil alan koyalım. Bir tane tersane var, bunun yeri mi bize batıyor?" diye konuştu.

Tersanelerin taşınmasının söz konusu olmadığını, kapanıp yeni bir tersane inşaa edilmesi gerektiğini ifade eden Emrah Erginer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Peki tersane taşınsın diyelim. İyi de nereye taşıyacağız? Biz bir tane sivil tersane yeri bulamıyoruz? Tamam askeriye belki bulur ama sivil tersane yapılacak yere yine askeri tersane kurulursa ne olacak? Belediyenin bir sürü vapuru var, bakım onarımı nerede yapılıyor sanıyorsunuz? Bu iş nereye kadar gidecek? Bence artık bu kente denizden baksınlar, önce kentin çarpıklarını gidersinler. Deniz kenarında hiç denizden alan olmayacak mı? Marina, tersane, çek çek yeri, liman olmayacak mı? Ne yani her yer çay kahve salonu mu olacak? O zaman, Karşıyaka ile Alsancak'ı birleştirelim, betonlayalım, denizden de kurtulalım. Limandan, tersaneden de kurtulalım!"

Türkiye'de 120'ye yakın tersane bulunduğunu hatırlatan Erginer, bunların önemli bölümünün kuzeyde yer aldığını vurguladı. Erginer, şunları kaydetti: "Güney ve Güneybatı'da hiç tersane yok. Karadeniz'de ise yerel yönetimler tersaneleri destekliyor, yatırımcının önünü açıyor, belediye başkanları işleri kendileri takip ediyor. İzmir nerede? Denizin kıyısında. Biz ne yapıyoruz? Tersane kaldırılsın diyoruz. Biz daha ne diyelim?"

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-cevat-duraka-tersane-tepkisi-geldi_75454.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!