Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkan Topbaş: 3 Yılda İstanbul’a 14 Milyar YTL Yatırım Yaptık

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “2006 Yılı Faaliyet Raporu” Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Raporu Meclis’e sunan Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’a 3 yılda 14 milyar YTL yatırım yaptık. Son 1 yılda bile geçmiş dönemlerden kat kat fazla yatırım gerçekleştirdik” dedi.

ibb.gov.tr
Başkan Topbaş: 3 Yılda İstanbul’a 14 Milyar YTL Yatırım Yaptık

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “2006 Yılı Faaliyet Raporu” Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Raporu Meclis’e sunan Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’a 3 yılda 14 milyar YTL yatırım yaptık. Son 1 yılda bile geçmiş dönemlerden kat kat fazla yatırım gerçekleştirdik” dedi. Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen oturumda 232 kabul, 62 red oyu kullanıldı. “İstanbul her alanda gelişim süreci yaşıyor. 3 yılda 14 milyar YTL yatırım yaptık. Son 1 yılda bile geçmiş dönemlerden kat kat fazla yatırım gerçekleştirdik” diyen Kadir Topbaş, şehrin her noktasını şantiyeye dönüştürdüklerini söyledi.

2006 yılının bütçesinin 4 milyar YTL olarak gerçekleştiğini belirten Başkan Topbaş, yatırım bütçesinin yüzde 60’ını da ulaşıma ayırdıklarına ve çalışmaları ağırlıklı olarak ulaşıma yönlendirdiklerine dikkat çekerek, ulaşımda 2012 hedeflerinin 22.6 milyar YTL’lik yatırım ve 250 kilometrelik metro olduğunu kaydetti. “7 Tepeye 7 Tünel” projesi kapsamında 33 noktada toplam 78 kilometre uzunluğunda tünel yol planladıklarını, bu kapsamda 2 tünel çalışmasının hızla devam ettiğini ve 5’inin de yakında ihaleye çıkacağını vurgulayan Kadir Topbaş, E-5’te çalışmaları devam edenm metrobus projesinin Ağustos’ta hizmete gireceğini açıkladı. Topbaş, 3 yılda İstanbul genelinde 110 adet kavşak ve yol çalışmasını tamamladıklarını ve metro çalışmalarının da hızla sürdüğünü hatırlattı.

İstanbul ulaşımda ‘Kent Kart’ dönemi başlıyor…
İstanbul’da tek bilet uygulamasıyla önemli bir adım atıldığını, bunun ‘paradan 6 sıfır atmak’ gibi ciddi bir konu olduğunu dile getiren Başkan Kadir Topbaş, deniz ulaşımında yüzde 30 büyüme sağlayarak denizin ulaşımdaki payını yüzde 4.5’a çıkardıklarını ifade etti. Tek Bilet uygulamasının ardından ‘Kent Kart’ uygulamasını hayata geçireceklerini belirten Kadir Topbaş, “Kent Kart program olarak bitme aşamasında. Bu kartla ulaşımın yanı sıra ekmek bile alınabilecek. Kart doldurularak kullanılacak ve anlaşma yapılan her yede kullanılabilecek” dedi.

Konuşmasında çevre sorunlarına da işaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyanın kirlenmesinde en büyük etkenin büyük şehirler olduğunu belirterek, belediye olarak 12 milyon metrekare yeni yeşil alan oluşturarak yeşil alanları yüzde 50 oranında artırdıklarını söyledi. İstanbul’a bu yıl 8.5 milyon lale soğanı ektiklerini ve lalenin evine, İstanbul’a döndüğünü ifade eden Başkan Kadir Topbaş, yaptıkları konut üretiminine dikkat çekerek, kentsel dönüşüm projeleriyle artık İstanbul'a gecekondu gibi yanlış yapılar yapılmamasını hedeflediklerini kaydetti.

Şişhane’ye modern bir tiyatro salonu yapılacak
Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin yıkımıyla ilgili basında bazı eksik bilgiler yer aldığını da vurgulayan Kadir Topbaş, İstanbul’un önemli bir kongre merkezi haline geldiğini ve büyük kongreleri alabilmek için fiziki altyapının oluşturulmasının şart olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, “Hazırladığımız konseptle Lütfi Kırdar’ın kapasitesi üç katına çıkacak. Muhsin Ertuğrul Sahnesi yıkılacak ama yerine yenisi yapılacak. Altı da otopark olacak. Ayrıca Beyoğlu Evlendirme Dairesi olarak hazırladığımız Şişhane’deki eski THY binasının bulunduğu alanda ulusal bir yarışma düzenleyerek güzel, müstakil, mimarisiyle bambaşka bir tiyatro binası yapacağız. Tersaneler Bölgesi’nin de bir tiyatro yapacağız. İstanbul uluslararası kongrelere ev sahipliği yapma noktasında dünyada birinci lige yükseldi. Bu nedenle bu organizasyonlara ev sahipliği yapmak için ciddi bir altyapıya ihtiyacı var” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-topbas-3-yilda-istanbula-14-milyar-ytl-yatirim-yaptik_53354.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!