Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkan Topbaş, “Taksim Meydanı’nın İsmi Değişmemeli”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı’nın isminin değiştirilmesi ile ilgili olarak Büyükşehir Meclisi’ne verilen önerge ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu. Taksim Meydanı isminin Taksim 1 Mayıs meydanı şeklinde değiştirilmesi teklifiyle ilgili soru üzerine Topbaş, “Taksim bu şehrin simgesel bir adını yaşattığı

ibb.gov.tr
Başkan Topbaş, “Taksim Meydanı’nın İsmi Değişmemeli”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim  Meydanı’nın isminin değiştirilmesi ile ilgili olarak Büyükşehir Meclisi’ne verilen önerge ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu. 

Başkan Kadir Topbaş Eyüp’te bulunan Feshane Kongre ve Fuar Merkezi’nde “KAS-DER Kastamonu Günleri” programı açılışı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Taksim meydanı isminin Taksim 1 Mayıs meydanı  şeklinde değiştirilmesi teklifiyle ilgili soru üzerine Topbaş, “Taksim bu şehrin simgesel bir adını yaşattığı için bu isimle devam etmesini uygun görmekteyim.” dedi.

Taksim adının Suların taksim edildiği maksemin bulunması nedeniyle asırlardır böyle anıldığına dikkat çeken Topbaş şöyle devam etti:  “Yerleşim alanlarının şehirlerin simgesel özelliği taşıyan yerler vardır. İstanbul’un en önemli meydanlarından bir tanesi de Taksim’dir. Benim şahsi kanaatim kentin kendi simgesel değeri olan Taksim isminin değiştirilmemesi gerekir. Böyle bir değişiklik kentin hafızasını ve kayıtlarını sarsmak anlamına gelecektir. Ve buradaki güzelliklerin devamını sağlamak hepimizin görevi. Ayrıca orada bir Cumhuriyet anıtı var. Buraya Cumhuriyet’in merkezi diye de bakılabilir.”

Beyazıt Meydanı’nın da daha önce Hürriyet Meydanı olarak değiştirildiğini hatırlatan Kadir Topbaş, “Orada da bir ikilem ortaya çıktı. Halen tam olarak algılanmıyor.  Taksim bu şehrin simgesel özelliği taşıyan bir ismi yaşattığı için bu isim bence devam etmesi uygun görüyorum. Bizim tavsiyemiz bu yönde olabilir.” şeklinde konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-topbas-taksim-meydaninin-ismi-degismemeli_79489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!