Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkan'ın Dosyası Kabarık

Akfırat Belde Belediyesi’nde yapılan yolsuzluk iddialarıyla ilgili hazırlanan iddianame tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay tarafından hazırlanan iddianamede, görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Hilmi Yıldız ve adamları tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen rüşvet, irtikap, ihaleye fesat karıştırma, evrakta

Vatan Gazetesi
Başkan'ın Dosyası Kabarık

Akfırat Belde Belediyesi’nde yapılan yolsuzluk iddialarıyla ilgili hazırlanan iddianame tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay tarafından hazırlanan iddianamede, görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Hilmi Yıldız ve adamları tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen rüşvet, irtikap, ihaleye fesat karıştırma, evrakta sahtecilik, yağma, cebir ve tehdit gibi suçlar tek tek sıralandı...

Başkanın makam odasında ikna

İddianamede Can Akbaşoğlu tarafından Akfırat Belediyesi’ne hibe edilen 8 bin metrekarelik sanayi imarlı taşınmazın 14 Aralık 2007’de ihale yolu ile satışa çıkartıldığı anlatıldı. 4 Aralık 2007’de 8 kişi ihaleye katılmak için başvurdu. Ancak bu kişiler ihale günü Belediye Başkanı Hilmi Yıldız tarafından makam odasına alınarak ihalenin o gün yapılmayacağı konusunda ikna edildi. 8 kişinin ihaleye katılmaları engellendikten sonra arsa, metrekaresi 118 liradan 944 bin liraya Ali Kılıç’a satıldı. İddianamede emlakçılara göre arsanın bu miktarın üç katı değerde olduğunun belirtildiği yer aldı.

Başkan’ın oğluna arsa

İddianamede 166 dönüm mera vasıflı taşınmazın sahte imzalar ile vasfının değiştirilerek TOKİ’ye verildiği belirtildi. Daha sonra imar planlarında belediye hizmet alanı, lise alanı, belediye fakirler ve yatı evi olarak planlanan toplam 25 dönüm Yaşar Yılmaz üzerine geçirildi. Mera kapsamından çıkartılan bölümlerde Başkan’ın oğlu Enes Yıldız adına da tapu kaydı yapıldı.

Formula 1’de milyonluk yolsuzluk

Formula 1 pistinin bulunduğu bölgede 2005 ve 2006’da yoğun bir hafriyat dökümü yapıldığının anlatıldığı iddianamede, belediyenin gerçekleştirdiği hafriyat işlemlerinde, şüphelilerin 2006’da 846 bin lira, 2007’de 940 bin lira irtikap (hile yapma, yiyicilik) suçunu işledikleri ifade edildi. Yine Formula 1’in otopark alanı asfalt dökümü ihalesini alan Vesem firmasına hiç iş yapmamasına rağmen 1.5 milyon liralık ödemede bulunulduğu da iddianamede yer aldı.

Göreve dönmek için 500 bin dolar

Belediye Başkanı Hilmi Yıldız’ın görevden alınmasından nedeniyle Tuzla İdare Mahkemesi’ne açtığı davanın kaybedilmesi ile Bölge İdare Mahkemesine açılacak dava için pazarlık yaptığı ifade edilerek "Bölge İdare Mahkemesi ile bağlantıları Avukat Faruk Mirhanoğulları ve Avukat Veli Taşdemir vasıtası ile kurmaya çalıştıkları, Hilmi Yıldız’ın tekrar başkanlığına dönmesi karşılığında 500 bin dolar gibi bir rakamın telaffuz edildiği tespit edilmiştir" denildi.

Suçlayanın avukatını öldüreceklerdi

Tuzla Akfırat Belediyesi’nde meydana gelen yolsuzluk olaylarını ortaya çıkaran Hüseyin Çelik’in avukatı Ömer Yeşilyurt’un yolsuzluğu yapan grup tarafından öldürüleceği, olayın gerçekleşmesi sonrasında 17 yaşındaki başka bir kişinin olayı üstleneceği de iddianamede anlatıldı.

Şeyh sayesinde gelen başkanlık

Akfırat’ta şeyh olarak adlandırılan Yaşar Yılmaz’ın bölge üstünde etkili olduğunun belirtildiği iddianamede, Hilmi Yıldız’ın Yılmaz sayesinde belediye başkanı seçildiği de belirtiliyor. 15 eşi olduğu iddia edilen Yılmaz’ın seçim dönemi bölge halkı üzerinde dini baskı kurduğu ve sözünü dinlemeyenlerin bölgede barınamayacağı tehdidinde bulunduğu vurgulandı. Bunlar karşılığında, sabit bir işi olmamasına rağmen eşleri ve kendisi varlık içinde yaşayan Yılmaz’a belediye işçilerinin maaşlarından kesinti yapılarak para verildiği ayrıca arsalar üzerinde sahte belgelerle rant sağlandığı kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskanin-dosyasi-kabarik_67512.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!