Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkanların Umudu Tatilci Vekillerde!

AKP Manisa Milletvekili Recai Berber tarafından hazırlanan ve parti grubu tarafından da desteklenen, "Sahil yörelerinde ruhsat ve imar yetkisinin belediyelerden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçmesi" yönündeki yasa teklifi kıyı belediye başkanlarının sert tepkisine neden oldu. Şayet yasa tasarısı TBMM’de kabul edilirse, kıyı belediye başkanlarının

Milliyet Gazetesi
Başkanların Umudu Tatilci Vekillerde!

AKP Manisa Milletvekili Recai Berber tarafından hazırlanan ve parti grubu tarafından da desteklenen, "Sahil yörelerinde ruhsat ve imar yetkisinin belediyelerden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçmesi" yönündeki yasa teklifi kıyı belediye başkanlarının sert tepkisine neden oldu.

Şayet yasa tasarısı TBMM’de kabul edilirse, kıyı belediye başkanlarının ‘kepenk indirip’ anahtarları İçişleri Bakanı’na teslim etmekten başka çareleri kalmayabilir.

Örneğin; Muğla’dan Çanakkale’ye kadar denize kıyısı olan ilçe ve beldelerden 86’sının üye olduğu bir örgüt var.

Adı; Kıyı Ege Belediyeler Birliği... Birlik üyesi belediyelerden 71’i CHP’li, 12’si AKP’li, 2’si MHP’li biri ise DP’li... Rakamlardan da anlaşılacağı gibi, bu yasa tasarısı eğer kabul edilirse, en fazla darbeyi CHP’li belediyeler alacak.

Yani... Ege’deki 86 belediyeden 71’ini elinde bulunduran CHP’ye, AKP iktidarı gol atmış olacak. Hem öyle bir-iki gol değil... Tam 71 gol atacak.

Nitekim bu yasa tasarısı gündeme gelince en çok sesi çıkan belediye başkanları CHP’liler oldu. Örneğin; Narlıdere’nin CHP’li belediye başkanı olan Abdul Batur, aynı zamanda Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nin çiçeği burnunda başkanı... Görevi geçtiğimiz günlerde Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu’ndan aldı.

AKP’lilerin "Sahil yörelerinde ruhsat ve imar yetkisinin belediyelerden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçmesi"ne ilişkin yasa çıkartma girişimine sert tepki göstererek şöyle diyor:

"Bürokrasinin getirdiği merkeziyetçilik yerine, yerel yönetime yetkilerin devri tartışılırken, böyle bir karar alınması endişe vericidir. Çünkü uzun bir süredir, kültür ve turizm bölgelerinde ve hatta sahil şeridinde, imar planlamaları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onayı ve görüşü alınarak yapılıyor. Bir bütünlük arz eden bu gibi durumlarda Bakanlığımızın da onayı alınırken, ruhsat vermede de tek yetkili kılınması, ‘davulun ayrı yerde tokmağın ayrı çalması anlayışı uygulamada birçok zararlar ve problemler getirecektir. Bu kararla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yetkisi Bayındırlık ve İskan İl müdürlükleri tarafından uygulanır denilse de, il müdürlüklerin zaten çok olan yüküne, daha da yük getirecek, işlemez hale gelecektir. SİT uygulamalarıyla, bilim adamları denetiminde olan imar planlamaları yanında, Bakanlığın yetkilendirilmesi Avrupa Birliği normlarına da ters düşmektedir. Merkezi yönetimin, bir an önce yerel yönetimlere yetki devri yapılması gerekirken, böyle bir karara şiddetle karşı çıkıyoruz. Kıyı Ege Belediyeler Birliği olarak, bölgede yaşayan vatandaşlarımız ve girişimciler adına, gelecekte birçok sorunun yaratılmaması için, bu yasa teklifine karşı çıkıyoruz. Bunun için belediye başkanları ve vatandaşların sahil beldelerinde gördükleri milletvekillerine yasaya karşı çıkmalarını istemelerini söylüyoruz. Ayrıca meclis açıldığı zaman da bütün kıyı belediye başkanları ile birlikte Başkent’e çıkarma yapmayı planlıyoruz."

*   *  *

Aynı şekilde Dikili Belediye Başkanı ve Bakırçay Belediyeler Birliği Başkanı olan Osman Özgüven, seçimlerde kıyı belediyeleri genellikle muhalefet partilerinin kazanması nedeniyle bu yasanın hazırlandığını, bu belediyelerin zaten kısıtlı olan gelirlerinin daha da azaltılmaya çalışıldığını öne sürdü.

Özgüven, "Bu yasa belediyeleri kesinkes hükümete daha fazla yakınlaştırmayı, bağımlı kılmayı hedefliyor. Hükümet takiyye yapıyor. Bu karardan bir an önce vazgeçilmelidir. Bütün belediyeler bundan zarar görür. Kıyı belediyelerinin başkanlarını iktidara tepkilerini dile getirmeye çağırıyorum" diyor.

*   *  *

Bodrum’un DP’li belediye başkanı Mehmet Kocadon, "Yetkileri bakanlığa alacaklarsa bir teklif daha versinler, kıyı belediyeleri tamamen kapatsınlar" diyerek tepki gösteriyor. Kocadon, ilçeye gelen milletvekillerine yasayla ilgili çekincelerini tek tek anlattıklarını söylüyor. Kıyı belediye başkanları, eğer denetleme merkeze alınırsa ya da Bayındırlık İl Müdürlüklerine verilirse kıyıdan haberi oluncaya kadar pek çok işin, işten geçmiş olacağını belirtiyor. Bir yasa hazırlanacak ise de tam tersine yereli güçlendirmek, yerel belediyelerin kadrolarının artırılması, kış nüfusuna göre değil yaz nüfusuna göre kadroların verilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Bu nedenle Ege’ye kıyısı olan belediye başkanları, bu yasanın çıkmaması için ilçe ve beldelerine gelen milletvekillerini ikna etmeye çalışacaklarını söylüyor. Seçimde oy almak için milleti ikna eden belediye başkanlarının vekilleri ikna etmekte ne kadar başarılı olacaklarını meclis açıldıktan sonra hep birlikte göreceğiz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskanlarin-umudu-tatilci-vekillerde_70516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!